Britové se bouří kvůli hidžábům pro dívky od tří let

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Britský řetězec Marks & Spencer sklízí v Británii kritiku veřejnosti za prodej školní uniformy pro malé holčičky od tří let věku. Oděv je totiž ve formě hidžábu, který nosí dospělé muslimky. Firma tvrdí, že se na ni obrátilo s požadavkem prodávat tento výrobek mnoho škol.

Hidžáb pro holčičky od tří let věku je k dostání v oddělení školních uniforem už za šest liber (176 Kč). Podle rozhlasového moderátora Maajida Nawaze jde o krok směrem ke středověku. „Mají právo dát přednost zisku před zásadami. Ale my zase máme právo je za to zostudit. Říká se tu malým holčičkám, že není slušné chodit s odhalenými vlasy. Hidžáb je zákonem stanovené povinné oblečení žen v Íránu a Saúdské Arábii a mnoha dalších zemích. Marks & Spencer může prodávat i trička s konfederační vlajkou, ale to nikdy neudělá,“řekl Nawaz.

Někteří zákazníci chtějí obchod bojkotovat. „Jak můžete vydělávat na něčem, co ponižuje ženy a děti? To je nemravné!“napsala na sociální síti jedna zákaznice. Uživatel Twitteru označující se jako sandchick4 je jiného názoru: „Účelem hidžábu není ochrana cudnosti, jde o vyjádření poslušnosti Bohu.“

Firma na svém twitterovém účtu vysvětlila, že prodává zakázkové školní uniformy pro 250 škol v Británii. „Řeknou nám, jakou součást potřebují, a mnoho škol letos požadovalo hidžáb,“píše firma. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.