Z

MF DNES - - EKONOMIKA -

klamaní zaměstnanci, rozpačití odboráři, neutrální vyjádření vedení ostravské hutě. Tak vypadají reakce na oznámení společnosti ArcelorMittal, že našla kupce pro svou ostravskou huť ArcelorMittal Ostrava.

Tím by se měla stát společnost Liberty se sídlem ve Velké Británii, ze skupiny GFG Alliance.

Ostravskou huť nabídla mateřská firma spolu s podniky v italském Piombinu, rumunském Galati, makedonské Skopji, lucemburském Dudelange a v belgickém Lutychu jako protiváhu plánovanému nákupu železáren v italské Ilvě.

„Skupina podala závaznou nabídku na odkoupení velkých integrovaných provozů společnosti ArcelorMittal v Ostravě, rumunském Galati a dále válcoven v makedonské Skopji a italském Piombinu,“sdělila společnost Liberty v tiskové zprávě.

O možnou koupi někdejší Nové huti Ostrava projevily původně zájem minimálně tři podniky. Vedle Liberty to byla také společnost British Steel a Třinecké železárny.

Tuzemská firma v srpnu od jednání bez udání důvodu odstoupila.

Ve hře tak zůstaly společnosti British Steel a Liberty. Ta první s vlastníky z Velké Británie a Francie, druhá pak původem z Indie stejně jako Lakšmí Mittal, majitel ArcelorMittal.

„Ta zpráva tady moc radosti nenadělala,“řekl jeden ze zaměstnanců ostravské ocelárny k avizovanému prodeji. „Chlapi fandili spíše společnosti British Steel, o Liberty Steel moc dobrých informací neměli.“

A to potvrzuje i Roman Bečica, předseda odborů v ostravské huti.

„Samozřejmě, že jsme se zajímali o to, které firmy chtějí do Ostravy vstoupit, bohužel se nám podařilo navázat kontakt pouze se společností British Steel a s jejími odboráři. Liberty Steel nám na naše dotazy neodpověděla,“řekl Bečica.

Další, co odboráře znejisťuje, je otázka, zda není nákup hned několika hutních firem pro Liberty příliš velké sousto.

„Tato dohoda je největším milníkem

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.