Pohrdání jako norma mravů

Zmizel novinář Džamál Chášukdží. Turecko ukazuje na Saúdskou Arábii. Jenže USA nejeví zájem, nechtějí ztratit důležitého spojence.

MF DNES - - NÁZORY -

šíitského Íránu. Mnohem svobodomyslnější republiky, s níž má společné vzájemně se vylučující hegemonistické spády v regionu Perského zálivu i jinde.

Informace o vlivu wahhábitského kléru, stíhání kritických názorů, útlaku žen či barbarských trestech v Saúdské Arábii se navzdory oné geopolitické okolnosti občas dostávají i do západního diskurzu. Ač není asi náhodné, jak skromně. Selektivními se staly také zprávy o údajně reformním kurzu nové mocenské kliky v zemi. Pořádně zaplacená reklama na tamější novotu, povolení ženám řídit motorová vozidla, pomáhala maskovat, že s opravným kurzem to zase nebude tak horké.

Mezi kritiky konzervativních poměrů byl počítán i místní novinář Džamál Chášukdží, o jehož osudu se teď intenzivně spekuluje. Existují totiž indicie, že tento původně prominent režimu, jenž přesídlil do USA, draze zaplatil za standardní návštěvu zastupitelského úřadu své vlasti v Turecku. Místo aby si tam domluvil rozvod, ztratil svobodu a nejspíš také život.

Věc bude pravděpodobně záhy „promlčena“, jelikož USA mají s Rijádem skvělé vztahy, kdežto Erdoganova diktatura, která původně ukázala na Saúdskou Arábii a nyní rychle mírní obviňující rétoriku, má nemalé hospodářské obtíže, k nimž je potřeba zazobaných přátel. Možná varianty výpalného.

Těžko čekat cokoli jiného, vždyť kolikrát byly již projevy saúdskoarabské arogantní agresivity hladce smeteny ze stolu – krutě vedená válka v sousedním Jemenu, vměšování do konfliktu v Sýrii, nedávný únos libanonského premiéra, vyhrožování jinak politicky naladěnému Kataru, sankce a osočování kriticky hovořící Kanady. Nemylme se, není to jediný soudobý původce pohrdání dobrými mravy i mezinárodním právem. Takové přístupy se stávají širokou normou. Česká ženská lobby podala trestní oznámení na katolického kněze, monsignora Petra Piťhu za to, že ve svém kázání ošklivě mluvil o pošahané Istanbulské úmluvě o právech žen. A co teprve bude, až se ukáže, co flanďák dělal při studentských mejdanech, když zamlada studoval katolickou teologii!

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.