Pavel Kopecký

MF DNES - - NÁZORY -

publicista

urnalisté si obvykle hodně všímají, když jejich kolegové sejdou ze světa násilnou smrtí, protože je fakt, že cech „hlídacích psů demokracie“bývá často v hledáčku politických nebo kriminálních špiček. Nezřídka úzce propojených skupin, které se provázaností svých mocí někdy ani tolik netají.

Hodně zájmu vyvolal pumový atentát na kritickou maltskou publicistku, násilná smrt novináře Jána Kuciaka či surová vražda bulharské televizní žurnalistky, i když se nakonec zdá, že šlo o kriminální čin.

Evropa, při vší bídě například balkánského prostředí, je však proti jiným oblastem lázeňská selanka, což si můžeme lehce přiblížit na příběhu novináře z arabského kulturního okruhu. Sféry, kde tradice demokracie a svobody slova prakticky neexistují, pojem lidovláda nic konkrétního neznamená a obvyklým produktem po odstranění vlád zaťaté pěsti se stává chaos, moc polních velitelů, říše islamistů, války. Jak jsme si ověřili, když byli – leckdy pomocí Západu – svrženi, či ve svých pozicích arabským jarem ohroženi někteří vojenští diktátoři.

V poměrné pohodě a stabilitě přežila tehdejší bouře mas Saúdská Arábie, tmářská „naftová despocie“. Sunitská pouštní monarchie je považována za osvědčeného spojence USA proti terorismu a stavění hráze k zadržování

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.