Trump. Postrach v Bílém domě

Bestseller uznávaného novináře Boba Woodwarda Strach: Trump v Bílém domě naznačuje to, čeho se všichni báli. Že v Bílém domě sedí zcela nekompetentní prezident, se kterým nevyjdou ani jeho vlastní úředníci.

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Korecký

systém je zkorumpovaný a jen on jej dokáže vyčistit.

Bannon s obdivem pozoroval, jak se Trump „vypořádal“se skutečností, že celý život podporoval liberálně demokratické kandidáty a teď si bere dres nejkonzervativnějších populistických elementů. Přesto po konci schůzky Bannon předpověděl, že Trump do prezidentského zápasu nikdy nevstoupí. „Nulová šance. Méně než nula,“řekl.

Oblíbený amatér

Čas běžel a v červenci 2016 se Trump stal kandidátem Republikánské strany na úřad prezidenta. Za demokratickou rivalkou daleko zaostával, ale v tu chvíli na scénu znovu vstoupil Bannon. Svému šéfovi hned zčerstva nastínil, kudy vede cesta k vítězství. Trump, řekl Bannon, se stane „tribunem zapomenutých“občanů, kterým ujel vlak do 21. století.

Jeho program bude mít tři body: 1. ochráním vás před migranty, 2. vrátím Americe továrny a pracovní příležitosti, 3. zastavím války. Bannon se později chlubil: „Byl jsem režisérem, on byl hercem.“Když se Trump v listopadu 2016 dozvěděl, že vyhrál, píše Woodward, šokovalo ho to: „Ani zdaleka to netušil a nebyl na to připravený.“

Trumpovo amatérství se plně projevilo, když měl jmenovat svůj prezidentský tým, nemluvě o 4 000 dalších místech, která bylo třeba zaplnit. Když si konečně začal vybírat mezi možnými kandidáty, používal podivná měřítka: jeden propadl, protože měl „hrozný knír“, druhý sice uspěl, ale „pozor! měl levný oblek“, třetího Trumpovi lidé nedokázali najít, i když byl jen na Bahamských ostrovech.

Woodward ukazuje, že brzy po vstupu do Bílého domů začal Trump prosazovat agendu, která zaskočila nejen diplomaty, ale i generály. Čtenář se dozvídá o schůzích, na nichž se otevřené mluvilo o tom, že NATO je „zastaralou institucí“z doby studené války. Bylo stěží uvěřitelné, jak málo prezident věděl o transatlantickém systému. Například mu nikdo nebyl schopen vysvětlit, že utrácet dvě procenta na obranu je vytčený „cíl“členů NATO, ne smluvní „závazek“.

Autor věnuje pozornost skandálu okolo generála Michaela Flynna, prvního Trumpova poradce pro národní bezpečnost. Flynn nejméně desetkrát popřel, že se před Trumpovým vstupem do Bílého domu setkal s ruským velvyslancem Sergejem Kislyakem. Přitom FBI jejich hovory nahrávala a bylo jasné, že Flynn Rusům radil, aby na sankce uvalené Barackem Obamou nereagovali, protože Trump je zruší.

Woodward přináší konkrétní informace o tom, co vedlo k odstoupení USA od dohody s Íránem v otázce nukleárního programu. Ministr zahraničních věcí Rex Tillerson Trumpa ujistil, že Teherán dohodu dodržuje. Totéž řekli prezidentovi ředitel CIA Mike Pompeo a ministr obrany James Mattis. Trump je vyslechl, načež prohlásil, že Írán dohodu porušil a odstoupil od ní. Čtenář si vzpomene na scénu s potraty. Na faktech nezáleží.

„Je to idiot“

Trump opakovaně útočil na své předchůdce v úřadu, kteří prý „sebrali“běžným Američanům jejich tradiční zaměstnání, když dovolili, aby se továrny přesunuly do Mexika a Asie. Trump též zuřil, že Spojené státy mají obchodní deficit se zeměmi jako Jižní Korea. Nejvíc z toho vinil Hillary Clintonovou.

Gary Cohn, nejvyšší ekonomický poradce prezidenta, se mu snažil vysvětlit, jak globální trhy fungují. Obchodní deficity nejsou zásadně důležité, dokazoval, a někdy mohou být i pozitivní. „Levné zboží z Mexika, Kanady a Číny zaplavuje americké trhy, protože je cenové přístupné. Američané, kteří utratí méně peněz za dovezené zboží, tak mají víc peněz na americké produkty, služby a vlastní spoření. V tom je efektivnost globálních trhů,“opakoval Cohn Trumpovi při každé příležitosti.

Pomocí ilustrací se snažil prezidenta přesvědčit, že americká ekonomika se od padesátých let radikálně změnila. Zmizely ocelárny, textilky, ale též malé obchody, které kdysi vlastnily manželské páry. Zhruba 84 procent amerického HDP pochází z oblasti služeb. Cohn prezidenta prosil, aby se nezaměřoval jen na obchodní deficity. Úkolem Bílého domu, řekl Cohn, je udržovat zdravé prostředí pro mezinárodní obchod. To znamená: žádné kvóty, žádné ochranářské praktiky, žádné obchodní války. Když obchodní deficit roste, učil Cohn Trumpa, znamená to, že systém funguje ve prospěch Spojených států.

Trumpova reakce? Začal Cohnovi vyprávět, že dřív fungovaly v Pensylvánii ocelárny, a teď tam nejsou. „Je to tak,“odpověděl jeho trpělivý učitel. Dřív se ve městech vyráběly kočáry a biče. Cohn přinášel další a další příklady efektivnosti moderní ekonomiky, ale Trump se vždy vrátil k tomu, že Amerika už nevyrábí lokomotivy. „Lidé už nechtějí stát před rozžhavenou vysokou pecí, nechtějí fárat a ničit si v dolech zdraví. Za stejně peníze si vyberou lepší a zdravější práci,“bojoval dál Cohn, ale pomalu i on ztrácel naději. Bylo jasné, že Trump povede Spojené státy do absurdní obchodní války nejen s rivaly jako Čína, ale též se spojenci včetně Kanady, Austrálie a Evropské unie.

Po odchodu z úřadu Cohn prohlásil, že není pyšný na to, co pro svou zemi v Bílém domě udělal. Je prý hrdý na to, od čeho ji ochránil. Nezabránil tarifové válce, ale překazil jiné šíleně plány.

Lhát davům se dá, policii ne

I těm nejoddanějším prezidentovým spolupracovníkům začalo docházet, v čem se to ocitli. Jeho přístup k problému Severní Koreje přivedl generála Johna Kellyho, organizačního šéfa Bílého domu, k zoufalství. „Prezident není mentálně stabilní,“řekl. Při jiné příležitosti vybuchl, že Trump je „idiot. Nemá cenu se ho snažit o čemkoli přesvědčit. Je to blázen a my všichni žijeme v blázinci.“

Rob Porter, Trumpův hlavní sekretář, si stěžoval, že prezident nechápe, jak funguje americký politický systém. Měl často s prezidentem konflikty, protože jeho šéf chtěl neustále vydávat příkazy a zákazy, i když k tomu neměl ústavní právo.

Proto musel Porter, stejně jako Kelly, Cohn a další v Bílém domě před Trumpem doslova ukrývat rozkazy k zahraničněpolitickým iniciativám, které by mohly způsobit krize.

V poslední kapitole píše Woodward o vztahu Trumpa a Johna Dowda, jednoho z mnoha osobních právníků, kteří prezidenta zastupují v kauze, kterou vyšetřuje Robert Mueller. Prezident v té době tvrdil, že se klidně podrobí formálnímu vyšetřování, protože je nevinný a těší se na příležitost to prokázat.

Dowd si byl jistý, že by to pro jeho klienta byla cesta do záhuby. Opakovaně Trumpovi ukazoval, co by na něj Mueller pravděpodobně vytáhl a jak nebezpečné by bylo nemluvit pravdu. Po řadě pokusů se Dowd vzdal.

Jako mnozí ostatní, i on pochopil, že fakta Trumpa nezajímají. Ale lhát davům voličů je jedna věc. Neříkat pravdu federálním agentům je něco jiného. Proto Dowd prezidenta opakovaně varoval, že pokud se s Muellerem sejde a bude lhát, půjde „do tepláků“. Čím déle s Trumpem pracoval, tím bylo Dowdovi jasnější, že jeho klient sám neví, kdy lže a kdy říká pravdu. Ostřílený advokát nic podobného předtím nezažil a svého místa u Trumpa se vzdal.

Trumpovy české fanoušky Woodwardova kniha nepotěší. Asi ji zařadí mezi jiné pomluvy, které na jejich miláčka hází nepřátelé z amerických kaváren. Ale pro nás, kterým leží na srdci osud Spojených států, je to mrazivé čtení. Tohle je náš prezident?

Povolební sestavování místních koalic je v plném proudu a jako z nich zatím vychází ODS. Nejen svou brněnskou kudlou do zad dokázala, že se ani pod Petrem Fialou

dny Kladně, Tomáš Macura, pornoserverech. bitva o silvestra. online na internetu

níž si padly s

největší řezník

nic nového nenaučila a zejména nic starého nezapomněla.

Ale to je politika: kdo má sklony k sentimentu, měl by místo ní sledovat raději

Trumpovy české fanoušky Woodwardova kniha nepotěší. Ale pro nás, kterým na USA záleží, je to mrazivé čtení.

Ordinaci v růžové zahradě.

Jediné, co je zatím jednoznačně přes čáru, je koalice v největším středočeském městě kde si ODS, aby vyšachovala vítězné místní hnutí,

padla do náruče s Tomiem Okamurou.

Pravda, není v tom sama, spolu s ní se v hnědé močůvce vymáchalo i

ANO, STAN, TOP 09, KDU-ČSL a Piráti.

Topka pak alespoň donutila k odchodu ze strany šéfa své kladenské buňky a Piráti přiměli svého člověka k rezignaci na mandát. STAN sice zvažoval, že udělá totéž, ale pak se s nehoráznou mezaliancí tak nějak (rád) smířil, když si díky tomu i on

ODS, ANO, STAN a KDU-ČSL se od svých lidí v Kladně ani nedistancovaly, proto si zaslouží

Prizmatem dění v jiných městech se otevírá otázka, zda má co dělat ve vysoké politice jakkoliv se stal jednou z volebních hvězd. Považte: ostravský primátor za ANO si dovolil uprostřed koaličních jednání

pracovně na investiční veletrh do Mnichova, aniž očekával, že se vrátí zrazen, popraven a před zapečetěnou kancelář. Má tak vůbec co dělat v české politice?

Italové měli v parlamentu zatímco Čechům se před 14 lety nepodařilo protlačit do Evropského parlamentu Noru Bochníčkovou Vyšlo to až teď, byť jen na úrovni metropole. Nová zastupitelka Pirátů

je asi vůbec první českou političkou, jejíž volební kampaň se

A vysloužila si tím slušných 69 771 hlasů, tedy pětkrát více než třeba Marta Semelová. Lid si prostě žádá, aby mu politik

zamlaská u kladenského korýtka. hanbu a opovržení. odjet na dva chorobná důvěřivost Cicciolinu, alias Dolly Buster. Michaela Krausová pirát Zdeněk Hřib, odehrála na neskrýval absolutně nic.

Venku je léto, ale v parlamentu už startuje Sněmovna vyzvala osazenstvo, že od středy 17. října je možné si začít objednávat silvestrovský pobyt v obou poslaneckých haciendách –

Tak kdo by rád levnou opičku, neměl by váhat!

Největší aspirant na post pražského primátora, úspěšně odvrací útoky, že jako politický novic tuto funkci nezvládne. Tvrdí totiž, že někdy sledoval zasedání pražského zastupitelstva

(asi když zrovna těžil bitcoiny). Což autorovi Zápisníku připomnělo, že kdysi viděl na internetu přenos z operace srdce. Takže kdyby někdo z pirátů potřeboval

i v Lipnici nad Sázavou. v Harrachově bypass nebo třeba jen přiheftnout chlopeň,

ať se během obědové pauzy staví u nás v redakci. Ostatně soudím, že by měly opustit náruč, do

ODS, ANO,

STAN a KDU-ČSL Tomiem Okamurou.

Foto: Profimedia.cz

Některé vlhké politické sny se díky ODS snadno mohou stát skutečností.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.