L

MF DNES - - NÁZORY -

uke Harding, autor nedávno vydané knihy Tajná dohoda: jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům, vysvětluje, jak mohl evidentně nekvalifikovaný kandidát vyhrát v roce 2016 americké prezidentské volby. Bob Woodward začíná svůj příběh tam, kde Hardingův končí. Věnuje však jen malou pozornost operacím, které Putinovy zvláštní služby v Trumpův prospěch podnikly. Píše především o situaci v Bílém domě od chvíle, kdy tam vstoupil Donald Trump.

Kdo vezme poslední Woodwardovu knihu do ruky, už po prvních stránkách cítí energii, která z ní sálá. Autor ji nenapsal se zvláštní elegancí. Neztrácel čas stylistickými ohledy. Je jasné, že spěchal. Přichází ke čtenáři s náručí faktů, hází je před něj na stůl a říká: „Čti!.“Nic nevysvětluje ani neinterpretuje. Věří, že si čtenář závěry udělá sám. Autor knihy Fear: Trump in the White House (Strach: Trump v Bílém domě) a jeho nakladatel Simon & Schuster znají své řemeslo dokonale. Jen během prvního týdne po vydání se prodalo 1,1 milionu výtisků.

Fakta Trumpa nezajímají

Kniha má 42 kapitol a hned v první se stáváme svědky setkání Donalda Trumpa a jeho Mefista, Steva Bannona. Trump byl tehdy znám jen jako hvězda televizního seriálu a jako newyorský spekulant s realitami, který sedmkrát skončil v bankrotu. Že se připravoval na boj o Bílý dům, věděla jen hrstka zasvěcených. Bannon a další republikánský aktivista za ním přišli, aby zjistili, zda by z něj profesionálové mohli udělat věrohodného kandidáta.

Už z úvodního rozhovoru pochopili, že Trump se vůbec nezatěžuje fakty. Například ho varovali, že by jako republikánský kandidát musel být proti potratům. „Ale já jsem proti!“vypálil on rozhořčeně. Každý si však může dohledat, řekli, že jste dosud vždy podporoval právo ženy o těhotenství rozhodnout. Téhle informaci navzdory klidně dál opakoval, že byl vždy proti potratům. Skoro se zdálo, že tomu i věří.

A vyskytl se další problém, Trump totiž 80 procent finančních příspěvků politickým kandidátům poslal do kapes demokratů. „To je kravina,“protestoval Trump. Ale každý si to může zjistit na internetu, řekli a on bez problémů začal mluvit o tom, že celý politický

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.