Jan, Jan, Jana: staronoví starostové uhájili pozice

Najdete nás i na Facebooku facebook.com/PrahaDnes V čele svých radnic zůstanou i na příští čtyři roky Jan Jarolím, Jan Čižinský a Jana Černochová.

MF DNES - - PRAHA -

Matěj Ludvík redaktor MF DNES

Jestli se někde může ODS spolehnout na své voliče, je to v Praze 9, kde i tentokrát strana s přehledem zvítězila. V novém zastupitelstvu o 33 místech jí chybí jediný mandát, aby sama získala většinu. Proto by se měla jako posledně spojit s TOP 09, s níž dosud radnici vedla. Starostou se pak s největší pravděpodobností už počtvrté stane Jan Jarolím (ODS).

Nicméně k oficiálnímu jednání mezi oběma stranami dosud nedošlo, proto místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík ještě nechce s jistotou o spojení mluvit. „Pro nové přátele staré nevyhodíte,“naznačuje však, že by se zásadní změny na radnici konat neměly.

Také pro TOP 09, která ve volbách kandidovala společně se STAN, je spolupráce s ODS prioritou. „Je reálné, že se skutečně domluvíme. Fungujeme společně léta, a pokud to tak zůstane, stane se Praha 9 nejstabilnější městskou částí v Praze,“říká místostarosta Marek Doležal (TOP 09).

Občanští demokraté se navíc příští týden postupně sejdou i s Piráty a zástupci hnutí ANO, kteří se také do zastupitelstva dostali. Nedá se tak vyloučit, že se koalice ještě rozroste. Definitivně jasno by mělo být do poloviny listopadu, kdy se uskuteční ustavující jednání zastupitelstva.

K bezesporu výbornému výsledku ODS dopomohl i nezvyklý volební systém, kdy je území městské části rozděleno na tři volební obvody.

Na Proseku, Střížkově a ve Vysočanech obyvatelé hlasovali odděleně, a strany tak musely postavit tři kandidátky se třemi lídry.

To podle kritiků zvýhodňuje právě větší strany. Na tento systém nyní doplatila koalice Devítka sobě (KDU-ČSL/Zelení), která sice dohromady pětiprocentní hranici těsně překročila, ale i kvůli neúspěchu ve dvou obvodech to na vstup do zastupitelstva nestačilo.

Koalice v Praze 2 se rozšíří

Naopak zcela jasno je už o nové koalici v Praze 2. I tady byla dominantní ODS, která se ziskem 32,3 procenta získala 13 míst v pětatřicetičlenném zastupitelstvu. Podobně jako v uplynulém volebním období získá strana post starosty, který opět připadne poslankyni Janě Černochové.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.