Bezprecedentní situace

Respekt - - Komentáře -

Každý máme hranice trpělivosti někde jinde, nicméně nyní se zdá, že si už nemalá část společnosti řekla: A dost! Lokajský dopis čtyř ústavních činitelů Číně a následná prezidentova snaha pomstít se „neposlušnému“ministrovi ponížením jeho příbuzného, osvětimského vězně Jiřího Bradyho (88), kterému bylo odepřeno státní vyznamenání, vyvolala naprosto nebývalou odezvu. A to i mezi tradičními stoupenci Miloše Zemana. Teď jde jen o to, aby tato vzedmutá energie zamířila správným směrem.

Na dopis do Pekingu i stornované vyznamenání zareagovali rezolutně rektoři, akademici, novináři, představitelé církve i umělci. Odmítli omezování svobody i hulvátský styl. Mnozí kvůli tomu nedorazili na Hrad, kde se slavily osmadevadesáté narozeniny republiky, a dali přednost důstojnému a působivému setkání s veřejností, která zaplnila Staroměstské náměstí.

Nečekaně razantně promluvil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který má přitom tradičně k prezidentovi velmi blízko. V rozhovoru pro Aktuálně. cz mimo jiné řekl, že „neexistují žádné racionální ospravedlnitelné důvody, proč pan Brady neobdržel nebo neobdrží tento řád“, a k dopisu ústavních činitelů dodal, že „je to něco zcela bezprecedentního“. Nečekal prý, že se tak rychle vytratí „polistopadový étos“, a že mu vadí zejména „xenofobní postoje, nacionalismus, který se jeví v absolutním stavu, a to zejména v eurofobii a odmítavém postoji k celému procesu evropské integrace“. 12

Už z tak jasného a tvrdého vyjádření je patrné, že jsme se ocitli v momentu obratu. Když půjdeme dál, nemusí být návratu. Teď jde o to, jakou cestou se máme vydat.

Na mnoha fórech zazněly výzvy na odstoupení Miloše Zemana či návrhy na pokus odvolat ho z funkce. To ale nejen nemá šanci na úspěch (vzhledem ke znění ústavy), navíc to míří vedle.

Je to přesně v duchu zdejší politické praxe, že se dlouho spí, a pak se najednou zničehonic skáče z postele rovnou saltem. Jenže, jak známo, takhle se člověk také často o něco pořádně bouchne do hlavy. Není chybou Miloše Zemana, že to zašlo tak daleko. Za to nesou odpovědnost všichni a je to důsledek naší nechuti projevovat trvalejší politickou aktivitu. Jen ta může nést vzkaz a výsledky srozumitelné širší části společnosti.

Miloš Zeman byl řádně zvolen prezidentem, má tedy právo vykonávat svůj mandát. A jeho voliči nesmějí mít dojem, že někdo chce změnit jejich volbu. Už roky tu mohla probíhat veřejná debata, že každá funkce má svá pravidla, tedy vedle pravomocí i nějakou odpovědnost. Ti, kdo se o politiku zajímají okrajově, mohou být právem překvapeni, že se tu dlouho nikdo nesnažil prezidenta vtěsnat do ústavních pravidel a najednou se volá po zásadním obratu.

Je to vlastně absurdní, s celou zemí tu hýbe alkoholem zmožený, nemocný člověk, kterého občas musejí odnášet z jednací místnosti, protože už na to nemá sil. Jak je možné, že se ho vůbec někdo z politiků obává? Ano, má stále velký vliv na veřejné mínění, ale ten je velký právě proto, že není nikým korigován.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.