Tady efektivita, chcete mě?

Respekt - - Komentáře - ČTěTE TAKé ČlÁNEK ThE EcONOmIsT NA sTr. 34–35

z kanadské konkurence, která podle nich zaplaví belgické regály geneticky upravenými potravinami a k ruce bude mít právo korporací žalovat při prosazování svého zboží stát u mezinárodní arbitráže, a vystavila vládě v Bruselu a tím i smlouvě červenou kartu. Motivů valonských socialistů bylo bezpochyby víc a byly méně rytířské než boj za rodinné farmy v regionu s vysokou nezaměstnaností; ale to je teď vedlejší. Kolaps dohody se naštěstí podařilo minulý týden v poslední chvíli odvrátit několika písemnými ujištěními o právech v rámci CETA. Smlouvu dojednávala Evropská komise pro celou EU tak, jak jí k tomu dalo mandát 28 evropských vlád. Normálně by CETA ratifikoval pouze Evropský parlament, ale komise Jeana-Clauda Junckera se pod tlakem kritiky přílišné uzurpace moci chtěla přiblížit občanům, a poskytla proto kanadskou smlouvu ke zhodnocení národním parlamentům. Otevřela se tak možnost pro to, aby se dokument stal rukojmím regionálních zájmů v celkem 38 sněmech, jimiž smlouva bude muset nyní projít.

Pokud by zrovna nebyla doba pobrexitová, komise by se zřejmě k tomuto kroku neuchýlila. Protože se však obchodní dohody EU se třetími státy, jinak výlučná kompetence Bruselu, stále častěji dotýkají i oblastí jako ochrana krajiny, kde se pravomoci dělí, a protože legitimita Bruselu je zpochybňována čím dál větším množstvím politiků, je pravděpodobné, že hlasování v národních parlamentech a tím i blokací bude do budoucna přibývat.

Změnit by to mohla jen přeměna EU ve státní útvar, jenž by překreslil pravomoci a jednotlivé národní státy vyřadil z rozhodování o věcech, jež se týkají zájmů celku. Do té doby se bude Unie potácet mezi ústavními systémy všech členských zemí a odnese to její akceschopnost. Jednoduché prozatímní řešení neexistuje. Jen pro politiky vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat… Například přínos smluv, jako je ta s Kanadou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.