Odložená spravedlnost

Případ Rath nás dostal na úroveň evropského práva

Respekt - - Komentáře - K VěcI čtěte též na stR. 36–37

JaRoslaV sPuRný

Prvotní laický i odborný úžas nad kompletním zrušením rozsudku nad Davidem Rathem a jeho komplici v jedné z nejsledovanějších korupčních kauz české historie vystřídaly obavy, jaký to bude mít dopad na obraz české justice. Dva protichůdné rozsudky, co si máme o našich soudcích myslet? Tentokrát se bude hledat odpověď poměrně snadno, i když k tomu bude nutná trpělivost.

Proces s Rathem totiž přinesl rozměr, na který jsme nebyli zvyklí. Odehrával se nezvykle otevřeně, soudce umožnil přístup veřejnosti k projednávání všech důkazů, a tak jsme si mohli udělat přesný obrázek, co všechno bylo ve hře, a věděli jsme, proč David Rath dostal osm a půl roku za korupci. I pro laiky bude tedy při troše námahy možné srovnat to, co slyšeli při jednání u krajského soudu s tím, jak zdůvodní zrušení trestů pražský vrchní soud. 14

Ostatně v Česku nebývá zdaleka běžné, že soudce zvládne dění v soudní síni s takovou jistotou, jako to dokázal Rathův soudce Robert Pacovský. Celou dobu měl nad děním v síni kontrolu, nenechal se vyvést z míry promyšlenými tahy obhájců i obžalovaných, uměl je odkázat do přiměřených mezí a stejně tak přísně požadoval po žalobcích doplnění důkazů, když to bylo nutné. V procesu jsou tedy rozdány karty férovým způsobem. Teď je má v rukou Vrchní soud v Praze a ať už zrušil rozsudek z jakéhokoli důvodu, bude zkoumán odborníky i laiky v rámci otevřené hry.

Zrušení rozsudku automaticky neznamená, že jsou David Rath a jeho spoluobžalovaní nevinní. Jen nižší soud bude muset projednat věc znovu, což potrvá dlouho. Spravedlnost bude odložena, ale nikoli pošlapána. Možná si to ještě neuvědomujeme, ale případ Ratha nás posunuje podstatně blíže k evropskému právu a spravedlnosti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.