Samá slova, žádné činy

Trump má nejhorší prezidentskou kampaň v moderní historii

Respekt - - Komentáře -

FaReed zakaRIa

Jak se letošní prezidentské volby blíží svému vyvrcholení, nepřestávám si klást otázku, proč vedl Trump tak slabou kampaň. Demokraté usilovali o třetí funkční období v řadě, což se této straně v posledních osmdesáti letech podařilo jenom jednou. Ekonomika i příjmy navíc stále rostou jenom chabě. Demokratická kandidátka Hillary Clinton, politička s dlouhou minulostí a nízkou oblibou voličů, navíc nemůže snadno symbolizovat touhu po změně. Ze všech těchto důvodů mnoho předvolebních modelů letos favorizovalo jakéhokoli průměrného republikánského kandidáta.

Donald Trump ale není obyčejným republikánským kandidátem a jeho kampaň byla typická ještě méně. Můžeme začít jeho strategií. Trump zcela zjevně potřeboval mířit na střed, aby rozšířil voličskou základnu z tvrdého jádra na většinu Američanů. To znamenalo oslovit hispánce, asiaty, ženy a bělochy s vysokoškolským vzděláním. Trump kdysi správně poznamenal, že ho jeho skalní příznivci neopustí, ani kdyby někoho zastřelil v pravé poledne na Páté avenue. Měl tedy dostatečný manévrovací prostor, aby mohl novým voličům nadbíhat. Spousta voličů inklinujících k republikánům na něco takového čekala a přivítala by jakýkoli náznak nebo gesto. Trump si navzdory tomu své potencionální nové příznivce znepřátelil ještě více než během primárek.

Nebo vezměme způsob, jakým řídil svůj tým. Během několika měsíců dvakrát vyměnil vrcholné vedení a nyní má již třetího volebního manažera. Ve srovnání se svou soupeřkou disponuje polovinou regionálních kanceláří, dokáže jenom omezeně shromažďovat prostředky na kampaň a nabízí slabé předvolební spoty. Předvolební kampaně jsou v posledních letech typické dvěma novinkami: sofistikovaným úsilím zajistit skutečnou volební účast potencionálních voličů a využití obrovských souborů dat.Trumpova kampaň příliš neinvestovala ani do jedné. Politolog Yaleovy univerzity Alan Gerber, který je průkopníkem výzkumů v této oblasti, zdůrazňuje, že zajištění voličské účasti vyžaduje „provoz telefonních bank založených na dobrovolnících a osobní agitaci v místě bydliště, tedy nástroje, jež, pokud se mají provádět v rozsáhlém měřítku, předpokládají plánování, dozor a systematické úsilí“. Ještě dodává, že Trumpova kampaň právě v těchto oblastech skutečně nevyniká.

Trump je k významu datových souborů skeptický a Obamův sofistikovaný analytický útvar bagatelizuje s tím, že pro prezidentovo zvolení byla klíčová jeho osobnost. To umožňuje, aby se celé Trumpovo tažení soustředilo pouze na jeho osobu a spíše než mnohovrstevnaté kampani se podobalo koncertním šňůrám celebrit. (Philip Bump z deníku The Washington Post si všiml, že Trump utratil větší částku za propagační kšiltovky než za předvolební průzkumy.) Špičky Trumpova týmu se snaží z celé situace vylhat tím, že nedávno umožnily týdeníku Bloomberg Businessweek napsat reportáž ze svého analytického centra v San Antoniu. Experti mě ale upozornili na to, že Trumpova datová centrála vypadá jako malá kancelář zaměřená spíše na posílení Trumpových vztahů s tvrdým voličským jádrem než na přesvědčování voličů nových. To je možná dobrá cesta k vybudování povolební politické základny nebo nastartování internetové televize, stěží to ale

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.