výměny ve vládě

Respekt - - Fokus Agenda -

Po devatenácti dnech okolků odvolal prezident Miloš Zeman z funkce ministra financí Andreje Babiše a jeho nástupcem jmenoval dosavadního poslance hnutí ANO a šéfa sněmovního hospodářského výboru Ivana Pilného. Babišovu vicepremiérskou pozici bude nově ve vládě zastávat ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec. Vyhlásit politickou krizi, kterou spustil právě Zeman svojí nechutí odvolat Babiše na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), za ukončenou, by ovšem bylo předčasné.

Napětí v koalici ani mezi Pražským hradem a Strakovou akademií zjevně nepolevuje. Ve vládě budou následující týdny ve znamení (předvolební kampaní přiživovaných) sporů o podobu rozpočtu na příští rok. A hlavě státu se zjevně nechce ani do odvolání ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD), která rezignovala kvůli dotačnímu skandálu, jež zasáhl do nejvyšších pater ministerstva (ve vazbě skončila i náměstkyně Simona Kratochvílová).

Sobotka poslal návrh na odvolání Valachové na Hrad v pátek, Zeman už nicméně oznámil, že se rozhodnutí pokusí Valachové „rozmluvit“. Novým ministrem školství by měl být podle představ premiéra dosavadní náměstek Stanislav Štech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.