Sobotka vytáhl do boje proti svému kritikovi Jiřímu Zimolovi

Premiér se pustil do dalšího souboje – tentokrát se svým stranickým kritikem Jiřím Zimolou

Respekt - - Obsah - Tomáš Brolík

Minulý týden se tuzemští sociální demokraté prohřešovali snad proti všem poučkám předvolební politiky. V průzkumech strana za svým hlavním rivalem, hnutím ANO, citelně ztrácí, a pokud se na tom nic nezmění, bude při říjnových volbách počítat každý hlas. Přesto kandidáti z jihu Čech veřejně obviňovali vlastní stranické šéfy, že pohrdají demokracií. A ti jim na oplátku vzkazovali, že tady nejde o demokracii, ale o základní lidskou slušnost. Jednoduše nic, co by mohlo zvýšit volební šance jakékoli partaje.

Vnitrostranickou bouřku způsobilo jméno Jiří Zimola – a rozhodnutí vedení strany, že na kandidátce do parlamentních voleb nemá bývalá budějovická hejtmanská hvězda s pošramocenou pověstí co dělat, i kdyby kandidovala z úplně posledního místa – což byl právě Zimolův případ (na poslední místo kandidátky se zařadil na vlastní přání, po odstoupení z hejtmanské funkce). Jeho kolegové z jižních Čech se s tím nehodlají smířit a za svého neformálního lídra s vervou bojují.

Jsme přeborníci

V sociální demokracii funguje sestavování kandidátek tak, že navržené seznamy, které přijdou z jednotlivých krajů, nejprve projedná předsednictvo strany. Jde zpravidla o formální proceduru, ale vedení strany má pravomoc potenciálního kandidáta vyřadit, pokud o něm má vážné pochybnosti. Letos se to stalo ve třech případech – z kandidátky na severní Moravě vypadli dva lidé (jedním z nich je Adam Rykala, mladý politik s pověstí zákulisního hráče, který měl pro potřeby vnitrostranického boje používat fiktivní členy a zaměstnávat ve veřejných funkcích své příbuzné). V jižních Čechách neprošel právě Zimola.

Oficiálním důvodem jsou nedávné skandály, které Zimolu stály hejtmanské místo – milionové odměny šéfovi krajských nemocnic, který byl zároveň Zimolův blízký známý, a nejasnosti ohledně stavby Zimolovy rekreační chaty na Lipně. Policie Zimolu dosud z ničeho neobvinila, podle vedení ČSSD by však tohle všechno straně ve volbách škodilo a bude lépe, když se Zimola o poslanecké místo ucházet nebude.

Zatímco na severu Moravy všechno prošlo v klidu a ve stranickém zákulisí, první reakce z jihočeské ČSSD byly ostré: někteří kandidáti uvažovali o tom, že než bez Zimoly, raději nebudou kandidovat vůbec. Dokonce padla slova o zakládání nové strany. Sám Zimola byl celý minulý týden v zahraničí, veřejně se nevyjadřoval a nebral telefon.

„Možná tam byla nějaká radikální vyjádření, ale to byl hlavně výraz toho, jak jsme nespokojení s tím, že nám vedení – podle nás neoprávněně – zasahuje do kandidátky. Jiři Zimola není z ničeho obviněn, není důvod ho odstraňovat. Ať rozhodnou voliči,“říká Stanislav Mrvka, starosta Jindřichova Hradce, který má v jižních Čechách socialisty do voleb vést. Patří mezi hlavní zastánce toho, aby exhejtman zůstal na kandidátce. „Říkat teď, že bez Jiřího Zimoly odstoupím, ale nemohu. Věc projednáváme na okresech, podřídím se rozhodnutí kolegů z celého kraje.“Podobně jako Mrvka zmírnil prvotní rezolutnost i Jaromír Novák, místopředseda jihočeské stranické buňky. Po pátečním pražském jednání s předsedou strany, premiérem Bohuslavem Sobotkou, oznámil, že na Zimolově kandidatuře stále trvá, nicméně zároveň řekl, že „tu jsou argumenty, o kterých musím se svými spolustraníky promluvit“. V tom, zda se jihočeská ČSSD smíří se Zimolovým vyškrtnutím, či ne, by mělo být jasno tento týden v pondělí.

Je fakt, že několik měsíců před volbami jsou úvahy o založení nové strany nereálné a pro všechny rebely by odpor proti vedení znamenal velmi pravděpodobně konec v celostátní politice, respektive naděje na vstup do ní. Volební manažer sociálních demokratů Jan Birke proto nepochybuje o tom, že se obě strany sporu v tomto týdnu do-

JIHOČESKÁ REVOLTA NEJSPÍŠ BUDE MÍT SVÉ MEZE – STEJNĚ JAKO POPULARITA BÝVALÉHO HEJTMANA.

hodnou. Tedy že kandidátka se nebude nijak výrazně měnit a Zimola na ní nebude. „Když pan Zimola naznačoval, že si jeho kompromitaci objednalo vedení strany, překročil všechny hranice lidské slušnosti. To se nedá akceptovat. Věřím, že to kolegové z jižních Čech pochopí, a přestaneme se konečně takhle veřejně střílet do nohy. V tom jsme totiž opravdoví přeborníci,“zlobí se Birke.

Dost bylo jánošíků

Všeobecně přijímané pravidlo, že vnitrostranické hádky partajím berou důvěryhodnost a voliče, mají sociální demokraté podepřené čísly z průzkumů. Každý vážnější vzájemný spor jim dočasně ubral preference. Proto jak volební manažer Birke, tak premiér Sobotka opakují, že je hlavně třeba případ Zimola vyřešit co nejdříve. Proč se však vlastně premiér Sobotka – který vede v současnosti zásadní souboj s šéfem ANO a prezidentem – pustil do střetu se svým stranickým kritikem, teď ale již znectěným politikem Jiřím Zimolou? Zvlášť když jihočeský odpor proti rozhodnutí Zimolu vyškrtnout muselo vedení strany čekat.

Obhájci Jiřího Zimoly argumentují tím, že byl oblíbený hejtman, který vyhrál několikery volby, a pro voliče je proto atraktivní. ČSSD si ale v poslední době nechala udělat několik průzkumů, z nichž vyšlo, že Zimolova popularita má své meze: valná část lidí jej neznala a ti zbývající si jeho jméno spíš než s hejtmanskými úspěchy spojovali právě se zmíněnými skandály. A to i v jižních Čechách, nejen ve zbytku země. Jiří Zimola na kandidátce by proto v úvahách sociálnědemokratických volebních stratégů mohl skutečně být větší zátěží než přínosem a soupeři sociálních demokratů by nejasnosti kolem jeho majetku a známých jistě rádi využili.

Podle Lukáše Jelínka, analytika blízkého sociální demokracii, také Bohuslav Sobotka využívá příležitosti. Z nedávného střetu s dvojicí Babiš a Zeman vyšel v rámci strany posílen a nabytou energii věnuje do proměny strany. „Platí, že sociální demokracie je spíš jakousi federací čtrnácti krajských sociálních demokracií, které se od sebe často dost výrazně liší a mají velkou míru autonomie. Taková strana se obtížně řídí. Dávalo by tedy smysl, že Sobotka přitahuje uzdu a snaží se zbavit vlivu lidi, kterým takový stav vyhovuje. Ať už rebelům a charismatickým jánošíkům, kteří si na odporu proti vedení strany budovali image, jako byl právě Jiří Zimola, nebo zákulisním hráčům typu Adama Rykaly,“myslí si Lukáš Jelínek. „A protože podle vývoje preferencí nemá moc co ztratit, riskuje,“dodává politolog.

Zatím poslední odhad volebních preferencí nabídlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle jejich volebního modelu (který je všeobecně považován za nejspolehlivější odhad stranických šancí) by sociální demokracie získala 14 procent hlasů, konkurenční ANO pak víc než dvakrát tolik, 33 procent. Jak tato čísla změní jihočeská tahanice o Zimolu, zatím není jasné.

(Jiří Zimola, ještě jako hejtman, na stranickém sjezdu)

A klidně i z posledního.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.