Mexický reportér obětí drogové války

mexického reportéra neochránila před smrtí ani jeho výjimečná proslulost

Respekt - - Obsah - Petr Horký

„nechtěl jsem, aby se mě jednou někdo zeptal: Cos dělal tváří v tvář tolika vraždám?“

Politici v Mexiku dnes už nemusí chodit za drogovými barony a žádat o jejich podporu. Pašerácké gangy si politiky samy vyrábějí a postupně je povyšují. Narkopolitika pronikla do všech politických stran.“Je pondělí ráno, polovina května a mexický investigativní novinář Javier Valdez Cárdenas je právě hostem ve známé televizní show a popisuje moderátorovi, jak nyní v zemi funguje drogové podsvětí. Urostlý padesátiletý reportér s šedou bradkou v neodmyslitelném slaměném klobouku a hranatých brýlích velmi dobře ví, o čem mluví – narodil se a vyrůstal ve městě Culiacán, domově obávaného kartelu Sinaloa. Jeden z nejmocnějších zločineckých gangů na světě je zodpovědný za zhruba čtvrtinu transportu veškerých drog, putujících přes Mexiko do Spojených států. A samozřejmě za tisíce mrtvých, které drogové obchody provázejí.

Později téhož dne projíždí známý novinář a spisovatel ověnčený několika mezinárodními cenami ve svojí červené toyotě ulicemi rodného Culiacánu. Je zrovna na cestě z redakce časopisu Ríodoce, který před čtrnácti lety s několika kolegy založil a ve kterém pravidelně odhaluje praktiky místní mafie. V klidné rezidenční ulici ho zastavují dva maskovaní muži. Přinutí ho vystoupit z auta a vzápětí vystřílejí do jeho těla dvanáct nábojů. Poté nastoupí do jeho auta a mizí s novinářovým mobilem a laptopem ze scény. Valdez zůstává ležet na zemi uprostřed ulice v kaluži krve. Na pozdější fotografii z místa činu leží slavný reportér s tváří obrácenou k zemi, hlavu mu zakrývá oblíbený slamák a kolem těla je roztroušeno dvanáct žlutých plastových značek na místech, kde policisté našli vystřelené nábojnice.

V krvavé drogové válce, která v Mexiku probíhá poslední desetiletí, nejde o nijak vzácný scénář: podle mezinárodní novinářské asociace Article 19 bylo od roku 2000 zabito 106 mexických žurnalistů. Tato skutečnost z Mexika dělá po Sýrii a Afghánistánu třetí nejnebezpečnější zemi pro výkon této profese na planetě. Přestože smrt novináře v Mexiku není ničím neobvyklým (jen letos jich bylo zabito šest), Valdezův případ přece jen vystupuje nad pěnu dní.

Hranice mizí

Vraždu odsoudil i mexický prezident Enrique Peña Nieto, řada celostátních deníků vyšla den po vraždě s černou titulní stranou. V rodném Culiacánu vyšly do ulic tisíce Valdezových čtenářů s transparenty, na nichž požadovali spravedlnost.

„Jeho smrtí končí představa, že veřejně známé novinářské osobnosti nechává mafie na pokoji. Javier znal jazyk podsvětí a byl statečný, ale ne nezodpovědný. Jeho smrt určitě odradí řadu kolegů od psaní na podobné téma, zvlášť tady, ve státě Sinaloa,“řekl pro časopis The New Yorker novinář Diego Enrique Osorno, který také píše o drogových válkách. Valdez podle svých kolegů nebyl obyčejným reportérem, který věcně popisuje podsvětí. Měl svébytný styl a o narkomafii napsal také několik knih. Jeho informátory byli členové gangů, státní úředníci i prostí pouliční prodavači potravin. On znal je a oni znali jeho, musel být proto při psaní opatrný. „Zprávy psal často v náznacích, aby nikoho neohrozil, ale zároveň tak, aby občané Culiacánu věděli, co se v jejich městě děje,“vzpomíná na Valdeze britská novinářka Lindsey Hilsum.

Určit, kdo stál za novinářovou smrtí, je v Mexiku vždy těžké. Valdezův poslední článek vyšel v den jeho smrti a jeho autor v něm popisuje mocenské boje v místním zločineckém gangu. Po loňském zatčení jeho bosse Joaquina „Prcka“Guzmána a jeho vydání do USA letos v lednu se různé frakce kartelu Sinaloa přetahovaly o nadvládu. Ve sloupku nazvaném El Licenciado (Absolvent) Valdez vypráví příběh násilného vzestupu stejnojmenného gangstera v hierarchii kartelu Sinaloa. Článek je ale také o čím dál více rozostřené hranici mezi světem mafie a státu. „Někdo z jednoho nebo z obou těchto světů se nakonec zjevně rozhodl, že Valdez musí jít,“píše The New Yorker ve svém článku o novinářově smrti.

Podle zpráv kolegů si Valdez během posledních měsíců uvědomoval, že mu hrozí zvýšené nebezpečí. V rozhovoru pro španělský deník El País na konci dubna připustil, že ve městě začíná být „zku***né horko“. Poprvé v kariéře prý zvažoval, že Culiacán aspoň načas opustí.

Během svého života se ho jiní novináři často ptali, proč coby ženatý otec dvou dětí dál píše o drogové mafii, když ví, že tím riskuje svůj život. V listopadu se ho na stejnou věc ptali reportéři internetové televize Rompeviento. „Pašování drog je zdejším způsobem života. Jako novinář na sebe musíte vzít tíhu toho úkolu, který to s sebou přináší. Nebo můžete dělat, že jste hloupí,“zněla odpověď. „Nechtěl jsem, aby se mě jednou někdo zeptal: Cos dělal tváří v tvář tolika vraždám? Proč jsi neřekl všem, co se děje?“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.