Jak si Saúdové ochočili Donalda Trumpa

amerika přistupuje na nikdy nekončící sérii bitev proti šíitům a jejich spojencům na Blízkém východě

Respekt - - Obsah - Fareed Zakaria

bombový útok v Manchesteru minulý týden znovu s děsivostí upozornil, že hrozba radikálního islamistického terorismu stále trvá. Cesta prezidenta Trumpa na Blízký východ pak znovu ukázala, jak se Saúdské Arábii, zemi, jež hraje ústřední roli v šíření této hrozby, daří vyhnout jakékoli odpovědnosti. Trump dal ve skutečnosti Saúdské Arábii zelenou a rozvázal jí ruce.

Fakta jsou dobře známa. Saúdská Arábie již pět desítek let šíří po celém islámském světě omezenou, puritánskou a netolerantní verzi islámu, jež neměla dříve stoupence v podstatě nikde jinde. Usáma bin Ládin pocházel ze Saúdské Arábie, stejně jako 15 z 19 útočníků 11. září 2001.

Zároveň díky prozrazeným e-mailům americké ministryně zahraničí Hillary Clinton víme, že Saúdská Arábie v uplynulých letech spolu s Katarem „poskytovala tajnou finanční a logistickou podporu (Islámskému státu) a dalším radikálním sunnitským uskupením v oblasti“. Občané Saúdské Arábie tvoří druhou nejpočetnější skupinu zahraničních bojovníků IS a podle některých údajů největší skupinu v irácké části organizace. Království Saúdů je tichým spojencem al-Káidy v Jemenu.

IS staví svou ideologii na wahhábistické verzi islámu. Jak vloni prohlásil bývalý imám saúdskoarabské Velké mešity, IS „zneužil naše vlastní zásady, principy, jež jsou v našich knihách. (…) Řídíme se stejnými myšlenkami, ale rafinovaněji.“

Saúdské peníze teď proměňují také islám v Evropě. Prozrazené zprávy německých tajných služeb ukazují, že charitativní organizace, „úzce propojené s vládními úřady“Saúdské Arábie, Kataru a Kuvajtu, financují provoz mešit, škol a imámů za účelem šíření fundamentalistické, netolerantní verze islámu v Německu. Reportérka Carlotta Gall v The New York Times popisuje zkázu pětisetleté tradice umírněného islámu v Kosovu. „V Saúdské Arábii vyškolení imámové šířili ze svých základen wahhábistické poučky: nadřazenost práva šaría, myšlenky násilného džihádu a takfírismu, jež opravňuje zabíjení muslimů, kteří jsou kvůli dodržování jiné interpretace islámu považováni za heretiky. (…) Charitativní pomoc byla obvykle provázena plněním podmínek. Rodiny dostávaly pravidelné měsíční podpory výměnou za to, že se budou účastnit modliteb v mešitě a že ženy a dívky budou chodit zahalené.“

Ať to Hillary vrátí!

Saúdská Arábie začala mnohé své nejhorší praktiky tlumit. Dnes v jejím čele de facto stojí mladý, inteligentní zástupce korunního prince Muhammad bin Salmán, který se zdá být příjemně pragmatickým ve stylu dubajského vizionáře šejcha Muhammada ibn Rašída Al Maktúma. Saúdskoarabské reformy se ale zatím soustředily především na ekonomickou politiku království, nikoli na rozchod s mocným náboženským establishmentem.

Trumpův projev na téma islámu byl vyvážený a projevoval empatii k muslimským obětem džihádistického terorismu (a těch je podle některých odhadů 95 procent). Zdálo se, že jde přímo k věci, když prohlásil, že „žádná debata na téma vyhlazení této hrozby nebude vyčerpávající, pokud v ní bude chybět zmínka o vládě, která poskytuje teroristům zázemí, finanční podporu a sociální postavení nezbytné k náboru bojovníků“.

Jenže to Trump nemluvil o svých saúdskoarabských hostitelích, ale o Íránu. Aby bylo jasno, Írán je na Blízkém východě destabilizační silou a podporuje síly zla. Je ale zásadně nepřesné popisovat ho jako zdroj džihádistického terorismu. Podle analýzy Globální databáze terorismu vypracované Leifem Wenarem z londýnské King’s College mají od roku 2001 více než 94 procent obětí islamistického terorismu na svědomí IS, al-Káida a další sunnitští džihádisté. Írán tyto organizace nepodporuje, bojuje s nimi. Téměř každý teroristický útok na Blízkém východě má něco společného se Saúdskou Arábií a v podstatě žádný není spojován s Íránem.

Trump přistoupil na saúdskoarabskou interpretaci terorismu, která uhýbá před jakoukoli odpovědností království a odvrací pozornost k Íránu. Saúdové zahrnuli Trumpovy nezkušené vyjednavače pozorností, dohodami o nákupu zbraní a příspěvky do fondu Světové banky, který si oblíbila Ivanka Trump. (Kandidát Trump v roce 2016 na Facebooku napsal: „Saúdská Arábie a mnoho dalších zemí, jež poskytly finanční dary Clintonově nadaci, chtějí zotročit ženy a zabíjet gaye. Hillary musí všechny dary z těchto zemí vrátit!“) Stručně řečeno, Saúdové si Trumpa ochočili.

Amerika nyní přistoupila na zahraniční politiku Saúdské Arábie, v podstatě nikdy nekončící sérii bitev proti šíitům a jejich spojencům na Blízkém východě. Washington se kvůli tomu zaplete do věčného sektářského boje, zkomplikují se jeho vazby se zeměmi, jako je Irák, jenž si přeje dobré vztahy s oběma stranami, nestabilita regionu se prohloubí. Co je ale nejdůležitější, nijak to nepomůže řešit přímou a pokračující hrozbu Američanům, totiž džihádistický terorismus. Myslel jsem si, že podstatou Trumpovy zahraniční politiky je postavit na první místo Ameriku, ne Saúdskou Arábii.

Autor je americký politolog a publicista. © 2017, Washington Post Writers Group

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.