Vítězové a poražení

Jak skončila vládní krize

Respekt - - Obsah - Erik Tabery

bohuslav Sobotka se stal nečekaně jednoznačným vítězem ve střetu s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Vláda zůstala, premiér také a Babiš je venku. Z dlouhodobého hlediska to přesto může znamenat Sobotkovu prohru, protože pro většinu veřejnosti to nebude zcela srozumitelný střet. Naznačují to volební modely zveřejněné společností Median a CVVM, kde ČSSD oslabila a Babiš zůstal na svém. Trend ale ukazuje, že sociální demokraté oslabovali už delší čas, takže problém je spíše jinde než ve vypuzení šéfa ANO z vlády. Z dlouhodobého hlediska však minulý týden uzavřený střet pomohl společnosti zásadním způsobem.

Zemanova nevyužitá šance

Andrej Babiš je štika, je to dravec v jinak klidném rybníce, o kterém si myslí, že ho nemůže ohrozit. Od prvních úvah o vstupu do politiky v roce 2011 až do letošního května, tedy celých šest let, svým způsobem Babiš jen vítězil. Kombinace štěstí a umu ho vedla od jedné vyhrané politické bitvy k další.

Tomu se pomalu začala přizpůsobovat politická scéna, ale i veřejnost. Pokud někdo nemá vyzývatele, který by se mu rovnal, je lepší být na straně silnějšího, říkali si mnozí. Sobotka tento obraz neboural. Babiš byl rozhodností premiéra evidentně zaskočen a několik dní mu trvalo, než se zorientoval a začal stavět funkční obranu. Nepomohlo mu ani spojenectví se Zemanem, respektive mu spíše ublížilo, protože hulvátství prezidenta zaskočilo i jeho voliče. Když to celé shrneme, dnes už všichni vidí, že Babiš je také zranitelný a ohrozitelný.

Sobotkova chyba je, že to celé nechal zajít tak daleko. Důvody známe. Kdyby s Babišem vládu nesestavil, případně šel do takhle zásadního střetu dříve, je už dnes sám zřejmě mimo hru. Nesmíme zapomínat, že vnitrostranická opozice podporovaná Zemanem mu zmizela až v posledních měsících, kdy Michal Hašek či Zdeněk Škromach prohráli krajské, respektive senátní volby a Jiřího Zimolu trápí skandály.

Lze ovšem téměř s jistotou říct, že širší veřejnost si s tím lámat hlavu nebude. Z jejího pohledu jde o přílišné detaily technologie moci, podstatný je výsledný dojem z krize. Sobotka se navíc v nedávné minulosti dopustil několika taktických chyb, například když uvěřil, že má smysl se orientovat hlavně na tradičního levicového voliče. Výzkumníci naznačují, že přesně tahle skupina ho opouští ve prospěch ANO a liberálové jsou poté, co je Sobotka sám zahnal a otevřel náruč komunistům, ostražití.

Další chyby se dopouští nyní, když ve vedení strany prosadil vyškrtnutí Zimoly z kandidátky do voleb, ačkoli ten byl připraven kandidovat z posledního místa. Zimolu sice trápí skandál, ale zatím není kauza vyšetřena a Sobotkovo chování působí spíše jako pomsta než věcný postup. Proč hájil v minulosti například skandály ověšeného Karla Březinu v Praze? Stačí jako argument, že jsou přátelé?

Média se hlásí

Vraťme se však k vládní krizi. Střet přišel pozdě, ale aspoň z něj vychází vítězně parlamentní demokracie a ústava. Snaha Miloše Zemana zvýšit své pravomoci nad rámec pravidel nevyšla a to je na všem nejpodstatnější.

Kauza odhalila ještě jednu podstatnou věc – fungování médií Andreje Babiše. Tím nejsou myšleny již tolikrát propírané tajně pořízené nahrávky. V jistém ohledu

byly mnohem důležitější články šéfredaktorů MF DNES a Lidových novin, které shodně celý vládní střet interpretují jako souboj dobra (Babiš) s korupčním kartelem (všichni ostatní).

O problematičnosti vlastnictví médií se předtím hodně spekulovalo, objevilo se také mnoho případů hraničních textů, které byly kritické k ostatním stranám a téměř výhradně pozitivní k ANO. Nicméně takhle otevřená pomoc, navíc od šéfredaktorů, tu dosud nebyla. Ze spící politické zbraně se stala zbraň aktivní a už nelze mluvit o férové politické soutěži v Česku. Žádné jiné uskupení nemá takovou pomoc (i když situaci narušuje spojenectví ODS se Stranou soukromníků a Ivo Valentou, který vlastní Parlamentní listy). Jediný, kdo bude mít příležitost tuho výhodu korigovat, jsou voliči. Teď jde jen o to, jestli se o problému tohoto rázu dozvědí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.