Udělejme v tom pořádek

Respekt - - Komentáře - Www.ResPekt.cz/audIo

v minulosti hodně pro to, aby se občané dozvěděli o fungování státních společností a především ČEZ co nejméně. Ve většině zemí Evropské unie dávají zákony pod veřejnou kontrolu ty firmy, v nichž mají stát, kraje nebo obce „podstatný vliv“. Někde jde o většinový akciový podíl, jinde třeba o menšinový, který ale dokáže blokovat důležité návrhy většiny. Řada evropských soudů a například i český Nejvyšší správní soud k tomu však říkají, že pouhý majetkový podíl státu nemůže být rozhodujícím měřítkem toho, kdy firma informace musí poskytnout a kdy už nemusí. A tyto soudy většinou přisuzují občanům právo na informaci o téměř každé firmě, v níž má stát jakoukoli účast – přičemž výjimku tvoří utajované informace, třeba o zbrojní výrobě.

Český Ústavní soud svým čerstvým verdiktem v podstatě navrhl vymezit novým speciálním zákonem, které státní nebo komunální instituce budou muset podávat informace, když si občan o ně požádá. Dal tedy tvorbu měřítka do ruky poslancům, a v tom je možná zakopaný pes. Je před volbami a nový zákon zpřehledňující právo veřejnosti na informace už letos nikdo nestihne vypracovat a protáhnout schvalovacím řízením. Navíc v minulých deseti letech rozhodovali poslanci a senátoři o právu občanů vidět do hospodaření ČEZ a vždy rozhodli proti otevřenosti. Důvody byly různé, většinou se zákonodárci odvolávali na strategický význam firmy. ČEZ nemohou kontrolovat inspektoři Nejvyššího kontrolního úřadu, ČEZ je vyjmut z registru, v němž mají zveřejňovat své smlouvy státní podniky.

ČEZ byl vždy politiky chráněnou firmou a je otázkou, zda budoucí poslanci změní tento zvyk. Pokud ne, budou mít pravdu kritici rozhodnutí Ústavního soudu. Na další léta bude občanům uzavřen přístup k informacím o kvalitě jaderného paliva, ale také o tom, proč a jaké zakázky dostaly státem majetkově kontrolované či ovlivňované firmy, jaké kontrakty uzavřely nebo třeba jaké odměny berou jejich šéfové. A řada stoprocentně státních firem se může do tohoto vysněného nekontrolovatelného stavu dostat drobnou transakcí: prodá jednu jedinou akcii přátelsky nakloněnému soukromníkovi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.