Spolu po uhlí

Respekt - - Téma -

praktické výstupy. Náš život synchronizací začal – armáda tatínkových spermií spěchala směrem k vajíčku matky mrskajíc ocáskem ve stejném rytmu. A bez ní by ani nemohl pokračovat. Jeho základní podmínka – totiž tlukot našeho srdce – je přímo krystalickým případem jednoduché synchronizace.

V srdci je asi deset tisíc buněk, které se periodicky nabíjejí a následně vydávají elektrický impulz. Díky němu náš nejdůležitější sval tluče. Systém musí být odolný a spolehlivý, aby zvládl v průměru tři miliardy úderů za lidský život. A musí být dokonale sehraný – kdyby buňky nepulzovaly ve stejném rytmu, srdce se zastaví. Svěřit řízení téhle elektrárny nějaké vedoucí buňce by bylo rizikové (co kdyby selhala?), takže se příroda spolehla na demokratický mechanismus synchronizace. Srdeční buňky slaďují svůj výboj bez šéfa a spontánně – tak jako světlušky na břehu řeky.

A dalších příkladů najdeme spoustu. V přírodě cvrkání některých druhů cvrčků, choreografie ploutví rybích hejn nebo klapání zvláštního druhu kraba zvaného houslista. V lidském těle v podobě spánkových cyklů, jež se spontánně slaďují podle impulzů světelného cyklu slunce, nebo v chování některých neuronových okruhů lidského mozku. V technologickém světě u laserů, které fungují díky synchronizaci elektronů, nebo v elektrárenských sítích, jejichž generátory se rovněž spontánně slaďují.

„Je to univerzální fenomén, který se objevuje v živé přírodě, fyzikálních i chemických systémech, stejně jako v chování lidí,“vysvětluje do telefonu fyzik z Univerzity v Postupimi Arkady Pikovsky, jeden z předních znalců synchronizace. „Všechny systémy podléhají tomuhle řádu.“ Nutno dodat, že ne vždy jsou následky tak užitečné nebo půvabné jako u srdečních buněk či světlušek. Stejná spontánní nakažlivost synchronizace je třeba v mozku spouštěčem epileptických záchvatů nebo třesu u pacientů s Parkinsonovou nemocí. Funguje to tak, že – z důvodů, které ještě úplně neznáme – skupina neuronů strhne svým silným výbojem ostatní a dočasně je sevře v rytmické pulzaci, což vyvolá zmíněnou reakci v podobě bezvědomí nebo třesu.

Přirozená tendence slaďovat rytmus s ostatními, která rozeznívá cvrčky v zahradách, tedy může mít nešťastné následky. Jedna z teorií říká, že dinosauři vyhynuli po zásahu asteroidem, který proti Zemi vrhla určitá forma gravitační synchronie.

Vliv synchronizace prosakuje i do lidského života a fungování společnosti. Matematik Steven Strogatz ve své knize vzpomíná, jak mu někdy na přelomu tisíciletí zavolal herec Alan Alda vzrušený otázkou, zda by se principem synchronizace nedaly vysvětlit různé módní vlny, chování gangů nebo dynamika revolucí. I tohle někteří teoretici zkoumají, prozatím se ale zastavme u jednoduššího jevu, který v posledních letech výzkumníky obzvlášť zajímá: zdá se totiž, že princip vyladění může sehrávat roli ve fenoménu empatie.

Lidské srdce funguje trochu jako rockový bubeník. Tluče v pravidelném rytmu, ale každý z hráčů má trochu jiné tempo 20

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.