Projekt kancléře Mynáře

Investice do kyrgyzstánu vzbuzuje podezření na mezinárodní konspirační podvod

Respekt - - Fokus Agenda - JaRosLaV sPuRnÝ

Hradní kancléř Vratislav Mynář písemně podpořil českou společnost v souboji o zakázku na skoro patnáctimiliardovou investici do stavby kaskády přehrad v Kyrgyzstánu. V krátké době je to druhý mediálně sledovaný případ, který řeší české investice v zemích, v nichž nefunguje kontrola peněz. Už několik týdnů vyšetřuje albánská policie se svými českými kolegy podezření, že tuzemská energetická firma ČEZ prováděla při svých miliardových nákupech v Albánii korupční operace. Mynářova kauza zatím takovou jasnou trestněprávní rovinu nemá, přesto vzbudila na zdejší scéně pozornost. Kancléřem podpořená společnost se sice na rozdíl od ČEZ nechystá utratit v jedné z investičně nejrizikovějších zemí veřejné peníze, nicméně mlžení aktérů, nejasný původ jejich financí a celková nedůvěryhodnost firmy Liglass Trading CZ vyvolávají zvědavost a obavu, jestli se prezidentská kancelář nenamočila do nelegální mezinárodní transakce.

Dvě přehrady. Nebo tři?

Přehradní kaskádu začala před pěti lety plánovat a stavebně připravovat ruská státní společnost RusGidro, která v projektu do loňska proinvestovala 37 milionů dolarů – a pak kyrgyzská vláda od smlouvy odstoupila. „Nepodařilo se nám zjistit proč, prezidentu Atambajevovi se na tom něco nelíbilo, podle oficiálních informací chyběly ruské společnosti na stavbu peníze,“řekl Respektu kyrgyzský novinář Bektour Iskender ze serveru Kloop.kg, který se věcí zabývá. Kyrgyzská vláda pak vypsala na stavbu novou soutěž a tu vyhrála česká společnost Liglass Trading.

Respektu se podařilo získat přes České centrum pro investigativní žurnalistiku smlouvu, kterou uzavřela kyrgyzská vláda s firmou Liglass. Smlouva není účastníky podepsaná, ale její pravost nepopřel advokát Jan Langr, který společnost Liglass zastupuje. Smlouva na šestnácti stránkách zavazuje společnost Liglass k investici půl miliardy dolarů a poměrně složitě popisuje majetkové podíly Liglassu a Kyrgyzstánu v akciové společnosti, která by do stavby měla investovat. O samotné stavbě, jejím harmonogramu, dokončení a dalších věcech se ve smlouvě nemluví. Když se mluví o kaskádě, píše se „o dvou nebo třech přehradách“. Zjednodušeně řečeno, smlouva řeší finance, nikoli samotnou stavbu. Proč, to není jasné. „Společnost LIGLASS TRADING CZ, s. r. o., není s ohledem na dohodu o ochraně důvěrných informací oprávněna podávat jakékoli informace k obsahu uzavřených smluv,“sdělil Respektu advokát Langr.

Jak už minulý týden objevili novináři Aktuálně.cz, je tu jeden problém. Společnost Liglass Trading, která má investovat pět set milionů dolarů, sídlí v polorozpadlé budově v Železném Brodu a její dohledatelný obrat nepřevyšoval statisíce korun. Podle Bektoura Iskendera může být angažmá neznámé a nemajetné české firmy pouze zástěrkou pro možnou defraudaci části peněz, z níž se bude stavba nebo aspoň její příprava financovat – podle smlouvy s Liglass Trading má jít do přípravy projektu 230 milionů dolarů. „Nedá se vyloučit, že tahle akce je věcí ruských a kyrgyzských státních institucí, a že česká firma celý podezřelý projekt jen kryje svým jménem, že je jen bílým koněm,“říká Iskender. Pokud by měl pravdu, čelí kancléř Mynář hrozbě, že na něj padne podezření z účasti na mezinárodní konspirační akci, při níž může část peněz zmizet v soukromých kapsách – tedy i v kapsách lidí, kteří se v Česku na transakci podíleli nebo ji doporučili.

Návratnost nejistá

Jeden z majitelů firmy Liglass Michael Smelík podezření ostře odmítá. „Máme na investici čtyři sta milionů dolarů v UniCredit Bank,“tvrdil minulý týden českým médiím. Ověřit se to nedá, tiskový mluvčí české pobočky Petr Plocek ale říká, že žádný takový účet v tuzemské pobočce UniCredit Bank neexistuje. „Našli jsme na stavbu kaskády investory v USA, v Asii i Evropě,“tvrdí Michael Smelík, konkrétní být nechce.

Je ale docela záhadou, čím jeden z největších kyrgyzských projektů historie investory přitahuje. Pokud šlo o ruskou státní RusGidro, hrál podle kyrgyzských médií hlavní roli zájem Ruska ovládnout tamní energetiku. Co se týče Liglass Trading, není podle smlouvy její oficiální zisk vůbec jistý. Finanční návratnost projektu se ve smlouvě neřeší, odkazuje se až na dobu budoucí, po vypracování projektu a zvážení jeho proveditelnosti. Odpověď od Liglassu ohledně zisku nedostaneme, „jde o důvěrné informace“, píše advokát Jan Langr ve zmíněném e-mailu.

Není ani zcela jasná role kancléře Mynáře. Michael Smelík tvrdí, že se s Mynářem vůbec nezná, prý požádal kancléře

Je záHadou, Čím kyRgyzská PřeHRadní kaskáda InVestoRy PřItaHuJe.

písemně, jestli by firmě nenapsal doporučení, a Mynář mu je obratem poslal. Mynář to potvrzuje, prý měl o firmě dobré reference; kde k nim přišel, už médiím neprozrazuje. Podle novináře Iskendera byla zřejmě Mynářova role závažnější. Jeho list má prý informaci, že se Mynář na počátku roku setkal s kyrgyzským politikem Saparem Isakovem, pravou rukou tamního prezidenta Atambajeva, který má na projektu velký zájem. Vratislav Mynář na otázky Respektu, jestli se schůzka uskutečnila a o čem s Isakovem jednali, nereaguje, stejně tak Isakov nereaguje na otázky serveru Kloop.kg.

Nesrovnalostí je víc, třeba firma Liglass Trading se při soutěži odvolávala na reference o dobré spolupráci s řadou tuzemských společností, včetně firmy ČEZ, všechny ale jakoukoli spolupráci s Liglass či dobrozdání o ní v médiích popřely.

Zatím tedy není jasné, o co v celé transakci jde. Podle Iskendera je výstavba přehradní kaskády v Kyrgyzstánu energetickou prioritou a vzbuzuje velkou veřejnou i mediální pozornost. Kyrgyzstán je na žebříčku Transparency International ve vnímání korupce mezi posledními třiceti státy ze sto sedmdesáti sledovaných a tamní nezávislá internetová média sledují dění kolem kaskády kvůli korupci velmi pozorně. Píší o věci velmi často, ale ani kyrgyzská média zatím nepřišla s žádnými přímými důkazy o zpronevěře nebo korupci v přehradním projektu.

(mynář)

Nevsadil jsem na špatného koně?

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.