Zapomenutý obraz od Andyho

Respekt - - Dopisy - Čtěte každý den PRaVIdeLný VýběR ze sVětoVýcH médIí. denní menu na www.ResPekt.cz

Víte, co máte na půdě ve skříni? Alkoholem a kokainem uondaný šťastlivec Alice Cooper takhle mezi odloženými věcmi po letech našel svůj obraz od legendy pop-artu Andyho Warhola.

Jak píše server Daily Beast v téhle veselé prázdninové historce – na většinu nákupů pořízených v opilosti je lepší zapomenout. Ale to není tento případ. Smotané plátno s obrazem Andyho Warhola Elektrické křeslo po čtyřiceti letech při náhodném úklidu vypadlo na jeho blízké. V roce 1972 obraz pro Coopera koupila jeho tehdejší přítelkyně Cindy Lang za dva a půl tisíce dolarů. Sťatý Cooper ale strčil roli ve sklepě do skříně a zapomněl na ni. Krátce poté byl hospitalizován v psychiatrické léčebně.

Podle pamětníků se Cooper s Warholem seznámil v New Yorku počátkem sedmdesátých let a načas se stali velkými kumpány. V té době zpěvák během svého vystoupení podstupoval na jevišti mimo jiné „popravu“na elektrickém křesle. Jeho přítelkyni proto zaujalo, když Warhol přišel se sérií svých Elektrických křesel – tisků vytvořených na základě novinové fotografie z ledna 1953 zachycující elektrické křeslo, na kterém byli ve věznici Sing Sing popraveni manželé Julius a Ethel Rosenbergovi za vyzrazení atomových tajemství Sovětskému svazu. „V té době si vůbec nikdo nemyslel, že to má nějakou reálnou hodnotu,“cituje Daily Beast bývalého Cooperova manažera Shepa Gordona. „Andy Warhol tehdy ještě nebyl ten ‚Andy Warhol‘ a celá ta doba byl jeden vír chlastu a drog.“

Po propuštění z léčebny se Cooper odstěhoval z New Yorku do Los Angeles a většinu věcí nechal v pronajatém skladě. Tam se taky svinuté plátno našlo. Warholovský expert Richard Polsky je přesvědčený, že nalezené dílo je na 100 procent pravé a dobu jeho vzniku odhaduje na rok 1964 nebo 1965.

Nejvyšší dosud vyplacenou částku za nákup Warholova Elektrického křesla ohlásila aukční síť Christie‘s předloni: zelená verze z roku 1964 se prodala za 11,6 milionu dolarů. „To myslíš vážně?“vytřeštil prý Cooper oči, když mu to jeho bývalý manažer přišel říct. „Něco takového nechci mít doma.“A dal svinuté plátno znovu do úschovny.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.