Systém jednoho muže

Respekt - - Komentáře -

nebo jen narychlo zahrabaných mrtvol zůstaly stovky tisíc jejich vrahů.

Za nepředstavitelný kontrast mezi tehdejší apokalypsou a dnešním řádem nese odpovědnost Paul Kagame. Velel exilové armádě, která ukončila genocidu, a od té doby zemi vládne. Letos měla jeho prezidentská kariéra podle zákona definitivně skončit: pak však přišla ústavní změna a prezident bude o víkendu opět zvolen a získá pravděpodobně jako vždy přes 90 procent hlasů. Tato délka a jednomyslnost je neklamnou známkou toho, že známý příběh o hrdinovi, který vyvedl Rwandu z pekla, je neúplný. Kagame zůstává oblíbencem rozvojových organizací a Západu. Na rozdíl od tolika jiných vladařů má konkrétní plán rozvoje Rwandy – jeho cílem je vytvoření „afrického Singapuru“. Zavádí ekonomické reformy, nejmodernější technologie, bezplatnou zdravotní péči. Ekonomika setrvale roste, chudoba klesá, nerovnost se snižuje, prezident efektivně využívá zahraniční pomoc a zároveň opakuje, že Afrika musí směřovat k nezávislosti a svépomoci. Daří se mu to: v roce 2005 rozvojová pomoc tvořila polovinu rozpočtu, nyní jen 17 procent. Především ovšem vládne zemi mír.

Stejně pravdivý je však i následující příběh. Kdo v současné Rwandě prezidenta příliš kritizuje, ten žije v ohrožení, občas nějaký opoziční politik či novinář za nejasných okolností zemře. Společnost je prošpikovaná donašeči, kteří působí v každé vesnici, v každém sousedství. Výše uvedený pořádek v ulicích a dodržování pravidel je výsledkem drilu a postihů. Evropané s pracovní zkušeností ze Rwandy popisují, že místní mají strach vládu kritizovat i v soukromí. Obzvlášť tabu je poukázat na fakt, že moc v zemi drží úzká skupina navrátilců z exilu patřící k menšinové společenské vrstvě Tutsiů. Kdo o tom mluví, ten riskuje vysoký trest za rozdmýchávání etnické nenávisti.

Není překvapivé, že vojevůdce Kagame chtěl po porážce genocidaires udržet moc ve svých rukou – demokracie by znamenala předání moci do rukou příslušníků většiny odpovědné za vraždění. Ovšem politický útlak se s lety, která uplynula od genocidy, nezmenšuje. Spíše naopak. Neotevírají se prostory svobody a ani nelze pozorovat vznik silných nezávislých institucí, které by zajistily budoucí stabilitu. Vše stojí na Paulu Kagameovi. 11

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.