lídr německých salafistů za mřížemi

Respekt - - Fokus Agenda -

Soud v Düsseldorfu poslal na pět a půl roku do vězení jednoho z nejznámějších německých salafistů Svena Laua. Trest dostal za podporu syrské džihádistické organizace JAMWA, v níž působilo mnoho německých bojovníků a vedl ji Konrad Schmitz, dlouholetý kamarád Svena Laua. V posledních letech se stala součástí Islámského státu.

Šestatřicetiletý Sven Lau podle soudu poslal džihádistům tři přístroje na noční vidění, 250 eur vybraných původně na humanitární účely a zprostředkoval cestu dvou mladých mužů do boje. Jeden z těchto bojovníků byl po návratu do Německa zatčen a vypovídal v roli korunního svědka, přičemž přiznával, že do Sýrie chtěl odejít z vlastní vůle a Sven Lau mu svými kontakty pouze cestu umožnil (více o soudním procesu v reportáži Respektu 49/2016).

Vzhledem k nedostatku dalších důkazů je trest pěti a půl roku vězení přísný, obžaloba i zemský ministr vnitra byli ostatně spokojeni. Naopak advokát Svena Laua, který požadoval zproštění viny, hovořil o pomstychtivém tažení státu, který chce jeho klienta exemplárně potrestat.

V Německu se poprvé podařilo za mříže dostat verbíře džihádistů, tedy člověka, který sám násilí nepáchal, v jehož okolí se však mnoho mladých lidí nábožensky radikalizovalo a on je k odchodu do syrské války motivoval. Řada evropských států v minulosti verbíře netrestala v podstatě vůbec a policisté o nich neměli dost informací. Tajné služby však vlivem teroristických útoků prohloubily svoji znalost o podhoubí teroru. Loni na podzim byl ve Velké Británii poslán na pět a půl roku do vězení salafistický duchovní a jeden z tamních nejaktivnějších verbířů Anjem Choudary.

Sven Lau se proslavil například založením tzv. Sharia police. Se salafistickými přáteli, z velké části také německými konvertity k islámu, po nocích procházeli ulicemi porýnského Wuppertalu a Düsseldorfu, oslovovali přistěhovalce z muslimských zemí a upozorňovali je na jejich hříchy – kouření, pití alkoholu a noční život. Natáčeli se u své misijní práce, záběry šířili na internetu – a dočkali se vytoužené a očekávané pozornosti a veřejného pohoršení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.