Jaká místa vás v poslední době během cest po Česku či Evropě příjemně překvapila a chtěli byste se tam vrátit?

Respekt - - Anketa -

Miloslav stingl etnolog, spisovatel a cestovatel

Přestože jsem navštívil přes 150 zemí světa, osobně se přimlouvám za cestování po České republice. Například do ZOO Dvůr Králové, která kromě nejrůznějších druhů zvěře přináší návštěvníkovi i v řadě jiných směrů africký svět a je místem, kde bych i já znovu rád strávil několik dní. Navíc jsem rád, že odkaz zakladatele Josefa Vágnera je i nadále tak znamenitě rozvíjen. Jinak je pro mě stále krásnější a krásnější naše Praha. Já, jako starší pán, se velice těším na oslavy stého výročí založení naší republiky. Všem bych přál, aby si užívali letošního léta, ale hlavně cestovali, cestovali, cestovali.

Markéta kutilová novinářka

Úplně mě srazil na kolena sever Bulharska. Zde si můžete udělat na pláži oheň, rozbalit stan, plavat nahý, jít si zaběhat 20 km podél pláže, aniž někoho potkáte. Podle mě jedna z posledních výsep svobody v EU – místo bez zákazů, regulací a velkých betonových komplexů a hotelových rezortů. Zároveň si tady u jedné babičky koupíte broskve, u souseda vajíčka a med a o dům dál okurky a melouny. O milých lidech nemluvě. Příjemným překvapením byly i nové dálnice přes Rumunsko. Centrum Ostravy se stalo jedním z nejpřívětivějších z velkých měst v Česku. Uchvátil mě prostor kolem řeky, kde jsou udělaná nová místa na piknik, spousta cyklostezek i cesty pro pěší. Nadchla mě Malá Fatra – slovenský ráj na zemi. S kopci pokrytými stovkami druhů lučních květů a bylin, včetně slziček Panny Marie.

Jakub ČErMák písničkář, básník a režisér

Pozdravujeme z Trenčianských Teplic! Češi se holedbají, že dali světu slovo robot. Místní se zas chlubí, že ten výraz ponoukl Karlu Čapkovi bratr Josef, když tu byli za otcem v lázních. Tedy jde především o vynález slovenský. Tolik o národní hrdosti. Myslím, že Češi i Slováci mohou být hrdí hlavně na svou přírodu. Humna ve všech tónech zelené prošpikovaná barokem, krajinu plnou života i starého duchovního obsahu. Když tu couráme mezi svalnatými buky, říkám si, jaká je škoda, že si furt přírodu zanášíme skladišti, montovnami či řepkovými lány. Pokud se rozhádaná středoevropská společnost má na něčem zase shodnout, mohl by to být osud zdejší přírody. Její krásy si snad váží všichni.

viktorka HlaváČková cestovatelka

Maramureš a Rodna v severním Rumunsku. Obě pohoří mají zcela odlišný ráz, od hustých lesů s průzračnými řekami po holé hřebeny s fantastickými výhledy a malými jezírky. A přátelskost i pohostinnost místních obyvatel je vskutku neobyčejná. Hodně srdečných lidí jsem loni potkala třeba i v jižním Bulharsku, v horách Rodopy. Mezi horami, kde je těžko potkat turistu, tyčí se malebně minarety, a když se setkáme s místními, mají z vás upřímnou radost. Jsou i místa, kde příroda je divoká a krásná a kde žijí svérázní a milí lidé, takže ideální prostředí pro zážitky, na které se nezapomíná.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.