Fontány a kamery

Respekt - - Anketa - JItka Pánek JuRkoVá Autorka se zabývá výzkumem kulturní diplomacie a je dramaturgyní nadačního fondu BOHEMIAN HERITAGE FUND.

kdo někdy řídil na Kavkaze, připadá si, že tam Ázerbájdžán nepatří. Největší tah do hlavního města Baku je – na místní poměry – hladký jako sklo a pěkně značený, vozidla pečlivě dodržují omezení rychlosti. Skoro až úzkostlivě. Záhy na vlastní kůži poznáme proč: těsně před Baku stavějí kadé druhé auto policisté, a neujdeme tomu ani my.

Kamarád, který řídil, se do auta vrátí otřesený. Na stanici mu ukázali dlouhou řadu kamerových záznamů údajně dokumentujících přestupky našeho vozu. Přesvědčivé moc nejsou – mezi nejvážnější patří překročení rychlosti o dva kilometry v hodině a „příliš dlouhá jízda v levém pruhu“. Bez ohledu na to ale skupinka ostrých hochů oběť obklopí a dostane z ní nemalou částku za „vymazání všech záznamů ze systému“. Je to pro nás první reálná konfrontace se zneužitím dat nasbíraných legálně státní mocí. Nostalgicky vzpomínáme na ruské policisty, kteří si o úplatky říkali skoro stydlivě za dřevěnou boudou u cesty, skryti před kolegy.

Moc dobrý první dojem to není, Baku se ho ale snaží vyžehlit, jak to jde. Neuvěřitelně milí místní nám ochotně ukazují cestu úzkými uličkami starého města plnými čajoven a prodejen nádherných koberců. Precizně upravenou promenádu kolem moře cídí skupina žen, nevynechávají ani stojany luceren a odpadkové koše. Náměstí fontán dlouho do noci šumí ruchem trendy kaváren a luxusních barů pro expaty, je tu kvalitní prostor pro současné umění Yarat a řada dalších galerií. Jen před několika dny se tu kolem drahých butiků řítil závod formule 1 a Bakuští nám z mobilů hrdě pouštějí záběry.

A pak tu jsou ikonické stavby z posledních pěti let, které metropoli přinesly přezdívku „Dubaj Kavkazu“. Nejvýš se tyčí Flame Towers, trojice mrakodrapů ve tvaru plamenů, jež v noci sebevědomě září barvami republiky a efekty ohně a vody. Jedna z nejvýraznějších budov je ale zároveň symbolem méně světlých stránek této země: Centrum Hejdara Alijeva pojmenované po bývalém prezidentovi a otci toho současného, navržené Zahou Hadid. Ohromná bílá zvlněná stavba je nádherná, ale vzbuzuje pocit frustrace. Obklopují ji pěstěné trávníky, na které se nesmí, ke vchodu do budovy se musíte vyšplhat po monumentálních schodech rozpálených ázerbájdžánským sluncem a těsně za vstupem vás čeká giftshop s tričky a obaly na iPhony s portréty prezidentské rodiny.

Najdete zde Hejdara Alijeva, bývalého předsedu sovětské ázerbájdžánské republiky, který se po rozpadu Sovětského svazu stal v puči hlavou tentokrát již svobodné země. Vedle něj se směje jeho syn Ilham Alijev, současný prezident. Ilham pokračuje v rozvoji země a každý měsíc utužuje kontrolu nad médii – v květnu byly zablokovány webové stránky nejsilnějších opozičních médií včetně Rádia Svobodná Evropa a byl unesen opoziční ázerbájdžánský novinář ukrývající se v Gruzii. Na třetí sadě upomínkových předmětů je pak Ilhamova žena Mehriban, zároveň viceprezidentka země. Na výstavu o prezidentově životě už nemáme energii.

To, že Západ si během soutěže Eurovision v Baku v roce 2012 všímal spíše vládních represí vůči kritickým blogerům než obrovského skoku, který země za posledních pár let učinila, zanechalo v některých pocit křivdy. Zdůrazňují, že Ázerbájdžán vzhledem k nerostnému bohatství a složité poloze potřebuje především opatrně vyvažovat geostrategické zájmy, v čemž je prezident úspěšný.

Jiní však vyjadřují obavy o osud své republiky. Stejně jako my, i Ázerbájdžán letos slaví 99 let své existence. Vznikl v roce 1918 jako první liberálně demokratické zřízení v muslimském světě, ve stejném roce zde byla uzákoněna rovná politická práva žen (včetně volebního), o desítky let dříve než v řadě evropských zemí. Na květnových oslavách republiky demonstrovaly v Baku dva tisíce lidí protestujících proti potlačování lidských práv, jež vnímají jako odklon od zakladatelské ideové linie moderní republiky.

V květnu byly zablokovány weby nejsilnějších opozičních médií.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.