Tanec chytrých

Soutěž o nejlepší prevenci demence má překvapivého vítěze

Respekt - - V Hlavě - PetR třeŠŇák

Zhoršování kognitivních schopností ve stáří se nelze s jistotou vyhnout, ale existuje pár doporučení, jak riziko alespoň snížit. Zdravě jíst, chodit pěšky a cvičit, nekouřit, dobře spát, učit se nové věci, luštit křížovky a pěstovat sociální kontakty – to všechno můžeme sami udělat pro to, abychom svůj mozek udrželi funkční co nejdéle, v rámci možností, jaké nám příroda nachystala. A pak je tu jedna činnost, která si podle vědeckých výzkumů z poslední doby snad nejvíc zaslouží pověst elixíru mentálního mládí – tanec.

Nová spojení

Potvrdila to čerstvá studie publikovaná v časopise Frontiers in H uman N euro science. Vědci z centra p ron euro degenerativní choroby v německém Magdeburku oslovili celkem dvaašedesát seniorů a přesvědčili je k srovnávacímu pokusu. Rozdělili je do dvou skupin, jedna z nich se pod vedením trenéra věnovala fitness tréninku, druhá navštěvovala taneční lekce. Vzhledem k průměrnému věku účastníků šedesát osm let šlo o celkem intenzivní zápřah. Setkání se konala jednou týdně po dobu osmnácti měsíců, trvala hodinu a půl a instruktoři dbali na pestrost programu.

Vědci na začátku a na konci podrobili seniory různým testům a mimo jiné měřili objem části mozku zvané hipokampus. Právě tato oblast umístěná ve střední části spánkových laloků hraje velkou roli v procesu uchovávání krátkodobých informací a prostorové orientaci. Bývá poškozena degenerativními procesy třeba při Alzheimerově nemoci, ale zároveň patří mezi zóny, kde se výrazně projevuje jev zvaný neuroplasticita. V hipokampu se při správné stimulaci vytvářejí i v pozdním věku nová nervová spojení a jeho celková hmota narůstá. Po roce a půl tréninku ho měli pokusní účastníci z obou skupin větší. Tanečníci na rozdíl od cvičenců však kromě toho ještě významně zlepšili svoji schopnost rovnováhy, což je další stářím ohrožená funkce mozku.

Jako zamlada

Blahodárnou roli tance při oddalování projevů stárnutí prokázalo už mnoho výzkumů. Ten aktuální ostatně není první, který naznačil, že jeho možnosti jsou ve srovnání s konkurencí skutečně mimořádné. Téměř čtvrtstoletí trvající sledování skupiny lidí, jehož výsledky publikovali lékaři z New Yorku v roce 2003, například zjišťovalo, jaké volnočasové aktivity by mohly být nejlepší prevencí demence.

Ve vědecké hantýrce jde o tzv. korelaci, nikoli prokázanou příčinnou souvislost, takže s výsledky je nutné zacházet opatrně, ale i tak jsou pozoruhodné. Tanec nechal daleko za sebou třeba plavání, ježdění na kole, golf, tenis nebo luštění křížovek. Jinými slovy – u rekreačních tanečníků se demence rozvinula nejméně často.

Důvod tkví pravděpodobně v tom, že tato kratochvíle v sobě unikátně spojuje několik kvalit, jež udržují mozek v kondici. Je spojena s hudbou, která má sama o sobě terapeutický účinek. Tanec znamená pohyb, což prospívá srdci a cévám, ale je také cvičením rovnováhy, koordinace a navíc ještě bohatým smyslovým zážitkem, při němž je třeba reagovat v reálném čase na partnerovy podněty. A na rozdíl například od šlapání na rotopedu má sociální rozměr v podobě setkání s přáteli, seznamování a krátkých konverzací.

Vědci už dnes vědí, že mozku prospívá učení se nových věcí, k čemuž se tanec také ideálně hodí. V čerstvě publikovaném německém pokusu tomu výzkumníci napomohli tím, že seniory učili stále novým tanečním stylům, aby předešli rutině.

Jisté umění samozřejmě představuje seniory k tanci přesvědčit – zejména muže. Zdaleka ne všichni mají chuť se prohánět po parketu. Osvědčuje se propojení s dávnými vzpomínkami. Britský deník The Guardian přinesl před časem reportáž o tanečním programu v Londýně určeném starým somálským imigrantům, který využívá jejich osobitých zkušeností z mládí. Protože jde většinou o vysloužilé námořníky, vymysleli pro ně instruktoři kruhové tance, jejichž pohyby připomínají veslování, zdvihání plachet nebo vytahování kotvy z vody. Hraje tradiční arabská hudba a britské námořnické odrhovačky a staří mořští vlci tančí jako zamlada na palubě koloniálních lodí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.