Příliš velká konkurence

Respekt - - Fokus Agenda -

proto, že odmítl dominantní roli ANO. Nyní si přál kandidovat do sněmovny z posledního místa na stranické soupisce a strategii držet se od ANO co nejdál pořád naprosto schvaluje. „Dělat s Babišem proevropskou politiku a udržet liberální demokracii v Česku prostě nejde,“míní Tiso, podle něhož favorit voleb sází pod tlakem průzkumů na populismus a strach, což s řešením složitějších evropských otázek typu uprchlíci nebo euro nelze sloučit. Poslední volební model agentury Median z července odhaduje volební zisk TOP 09 na 7,5 procenta. Jiný letní průzkum s názvem Mapa voličů, který měřil preference trochu jinou metodou než zavedené agentury, odhadl potenciál TOP 09 až na Kalouskem zmiňovaných 12 procent. V tom je ovšem započten každý, kdo o TOP 09 uvažuje jako o jedné ze svých voličských možností. Tito nerozhodnutí měli možnost označit až čtyři strany a v případě TOP 09 toho většina využila. Dostat 12 procent tedy není nemožné, ale obnášelo by to přesvědčit všechny sympatizanty a zcela přehlušit rivaly, což jsou pro TOP 09 hlavně Piráti, ODS, lidovci a STAN.

V případě TOP 09 navíc průzkum ukázal, že velkou slabinou je sám Kalousek. I mezi sympatizanty strany ho každý druhý hodnotil negativně, což není obvyklé. „Lídr by neměl tyto lidi polarizovat, ale přitahovat. Pokud jim to jejich „zvažovači“nehodí, může to nakonec být z velké části kvůli Kalouskovi,“odhaduje Lukáš Toth z firmy Behavio, která Mapu voličů dávala dohromady.

Podobné hlasy se objevují delší dobu a od loňska se Kalousek poučil – sám sebe už tolik nevystrkuje, na plakátech a v diskusích dává prostor lidem, jako je mladá místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, sociální sítě

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.