Území, kde žijí lvi

Respekt - - Fokus Kontext - Www.ResPekt.cz/audIo

předkládá ke schválení, protože státy rozdělují, Jean-Claude Juncker to udělá. Je bytostně přesvědčený o své misi pomoci Řecku a Itálii právě takhle a odmítá ustoupit. Následně Juncker rozladil zejména menší členské země, když dvakrát svévolně zasáhl do procedur komise, aby vyhověl Francii. V jednom případě Juncker na rovinu a veřejně přiznal, že důvodem jeho intervence, jíž komise opět prodloužila čas Francii na snížení jejího deficitu, bylo právě to, že „šlo o Francii“– velký důležitý stát, který má nárok na vrtochy a zvláštní zacházení. Bruselští diplomaté upozorňují, že tak to bylo vždycky, že na stěžejní země Unie se bral – v tichosti – větší ohled. Až Juncker z toho ale postupně udělal metodu a zpochybnil tak výlučnou roli komise coby strážkyně rovných pravidel v očích hlavně menších států. Existuje jeden bod, jenž v Junckerově kalendáři coby předsedy komise vytrvale chybí: státy za bývalou železnou oponou. Juncker do zdejších krajů nejezdí. Zatímco od počátku svého mandátu v roce 2014 do podzimu 2016 podle Politico.eu celkem jednapadesátkrát navštívil státy zakládající šestky, z nových zemí vyjel jen do jediné: do Lotyšska, kvůli jeho nadcházejícímu předsednictví EU.

Proč to tak je, to sám Juncker nikdy nevysvětlil. Lidé z jeho blízkosti to bruselským novinářům interpretovali tak, že se rád pohybuje ve své „komfortní zóně“starých členských států, které důvěrně zná, pohybuje se v tamní vrcholné politice 35 let a je- jichž jazyky plynně ovládá.Lze tak tušit, že nálepka „arogantní“, již Junckerovi dávají Východoevropané, souvisí mimo jiné s tím, že zdejší region a jeho obyvatele přehlíží.

Je to však obousměrný proces. Česká veřejnost podle průzkumů nálad vůči evropským lídrům nejeví o Junckera zájem a ten nám slovy bývalého státního tajemníka pro EU Tomáše Prouzy „nerozumí“, ani když se snaží.

„Téměř každá naše debata končila tím, že se Jean-Claude zeptal, proč nehrajeme v Unii aktivnější roli, když pro to máme všechny předpoklady, proč je to tady tak jiné než ve srovnatelných okolních státech a že je pro něj náš odmítavý vztah k EU nepochopitelný,“zmiňuje Tomáš Prouza, který uplynulé tři roky z pozice své vládní funkce s Junckerovým týmem komunikoval a je jedním z mála českých představitelů, který má Junckera rád, „pro jeho lidskost a smysl pro humor“.

Začíná se ale blýskat na lepší časy. Na stránkách deníku Le Monde Juncker letos na jaře „uznal“, že přehlížení východní Evropy byla chyba, a svoje cesty do regionu zintenzivnil. Stihl za letošek Rumunsko, Slovinsko, Estonsko a na jeden den i Česko. V následujícím období se chce, jak řekl, zaměřit právě na východoevropské státy. Ví, že mnohé z nich nesdílejí jeho integrační apetit, ale nehodlá ztratit ty, které se časem přidají. Lucemburčan odchází „bránit spojenou Evropu“, tak jak byl zvyklý celý život.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.