Válka, láska, privilegia

Respekt - - Kultura Literatura - Hana ulmanoVá

Úspěšný román Všem statečným se odpouští Angličana Chrise Cleavea (1973) je příkladem dobře zvládnutého válečného žánru. Umně propojuje několik milostných příběhů, které by bez zasazení do druhé světové války ani nebyly možné – a tzv. velkou historii tak čtenářům přibližuje bez didaktizování, se smyslem pro detail, s mírou sentimentality i krutosti. Scény bombardování Londýna snesou srovnání s pozorováními George Orwella, objevné jsou epizody z tehdejší obklíčené britské Malty, kdy místní strádali hladem a vyčerpáním.

Hrdinkou románu je rebelka Mary, dcera poslance a jeho vzorné manželky činící nejprve zadost konvencím. Z počátku (román je z let 1939–1942) ji ovládají romantické představy o špionkách, v reálu však skončí jako učitelka pomáhající při evakuaci dětí z hlavního města a dobrovolná řidička sanitky. A začíná si uvědomovat, jak zásadně život jí a všech kolem ovlivňují předem daná privilegia: školáky z Londýna si vesničané rozebírají, jako by šlo o soutěž krásy (napřed blonďáčky, zatímco dítě černé pleti nikdo nechce), a na bohatý West End patrně bomby tak často nepadají.

Cleave neaspiruje na vážné umění, ale jak zdůraznil list The Guardian, je dobrý vypravěč a Maryin vývoj je postupný a přirozený: od ideálu temně záhadného muže přejde k dobrodružství s mladíkem z nižší vrstvy a poté k intenzivnímu vztahu s jeho kamarádem Alistairem, který se odehrává na dálku v nečekaně vtipných dopisech. Současně dospěje k závěru, že její revolta coby akt vzpoury člověka, který nikdy nejel metrem, má dopad pouze omezený, a že číšníci v Ritzu zůstanou navzdory jejím provokacím a dychtivým očekáváním poválečných transformací stejně úslužní. V tom se autor vrací ke svému základnímu tématu: už od prvotiny pojednávající o důsledcích útoku al-Káidy v Londýně totiž zachycuje proměnu jedinců i rozložení společnosti pod vlivem vnějších událostí. A to je proces vždy jen částečný. Autorka je amerikanistka.

Chris Cleave: Všem statečným se odpouští Přeložil miroslav Jindra. Plus, 456 stran

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.