Zásah uvnitř stodoly

Respekt - - Civilizace -

60 tech zlepšila naše schopnost zasahovat do dědičné informace a jak pozoruhodné, ale zároveň problematické možnosti se tím otevírají.

Jsme připraveni odsunout svobodu a práva budoucích dětí až na druhé místo, za právo postižených párů, které přitom mají i jiné možnosti než počít vlastního biologicky příbuzného potomka? ptají se odborníci na bioetiku. A varují, že můžeme vytvořit kastu geneticky zdokonalených lidí a posílit tak nerovnost. Vědcem, který experiment uskutečnil, je Shoukhrat Mitalipov z Oregonské lékařské a vědecké univerzity v americkém Portlandu. Genetik původem z Kazachstánu překvapil svět již několikrát: například v roce 2007 jako první naklonoval opici, o šest let později vytvořil klonované lidské embryo v unikátním experimentu s kmenovými buňkami. Má pověst brilantního experimentátora, jenž možná nepřichází s převratnými nápady, dokáže však dotáhnout k úspěchu techniky, které jiným příliš nefungovaly.

Takový je i jeho nejnovější pokus uskutečněný v Oregonu, jehož výsledky v srpnu publikoval spolu s týmem kolegů v časopise Nature.„Opravit“lidské embryo již před dvěma lety zkoušeli vědci v Číně, snažili se z něj odstranit jisté onemocnění krve, avšak neuspěli. Do embrya vnesli obrovské množství nezamýšlených mutací, takže způsobili mnohem více škody než užitku.

Uspěl jsem. brilantní experimentátor Shoukhrat Mitalipov si za svými výsledky stojí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.