Kocour, piliny a chemikálie

Respekt - - Dopisy - Jakub Horák

Respekt 38/2017 Netušil jsem, že je Respekt hlásnou troubou mindráků nějakého recenzenta, který se má potřebu ukázat. V prvé řadě nechápu, proč literární vědec tráví čas recenzováním humoristické knížky, když sám evidentně žádný smysl pro humor nemá.

Bílek mi vyčítá, že v knížce Kočky jsou vrženy vystupují Babiš, Zeman a Ovčáček, což prezentuje jako moji neschopnost vymyslet si vlastní postavy. Inu – pokud jde o politickou satiru z prostředí současné vysoké politiky, tak kdo tam má tedy vystupovat – Bílek?

O jeho totální dezorientaci svědčí i obvinění, že jsem na začátek kapitol dal „citáty velkých autorů, aby to vypadalo, že autor se k nim řadí“. Milý literární vědče, kdyby sis přečetl klasickou humoristickou knížku Knoflíková válka, tak pochopíš, že kontrast citátů z Michela de Montaigne versus mluvící Kocour, loudící z Babiše salám, je prostě vtip. Je to vtipná literární forma, karikující právě takové akademické krasoduchy, jako je Bílek, kteří se v citátech z „velkých autorů“vyžívají.

O recenzentově egu, hovícím si v představě, jak on je součástí vysoké kultury, svědčí i posměšné pasáže, kterými je recenze prostoupena. „Celebrity ze sociálních sítí“, „pozlátko úspěšného crowdfundingu“, „o vkusu českého čtenáře si nelze dělat iluze“– tomuto Bílkovu pitvoření říká Respekt kritické myšlení?

Na recenzentovy obavy ohledně vkusu českých čtenářů odpovídám – ano, knížky se už deset tisíc výtisků prodalo a prodává se dál. A s chutí se nad ní smějí čtenáři, kterým je k smíchu teatrálnost nejen českých politiků, ale i literárních vědců, jako je Bílek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.