Dopis z Bruselu

Respekt - - Dopisy - MUDr. Stanislav Zeman, Nové Město na Moravě

Respekt 39/2017 Bruselská aplikace „Menu Next Door“, kdy vaří každý, kdo si myslí, že to umí, v kontextu fenoménu domácích restaurací, ne bezdůvodně připomíná „uberifikaci“– fenomén spoluspotřebitelství v dopravě či Airbnb sdíleného ubytování, s příslušným doprovodným naskakováním pupínků hygieniků, úředníků samosprávy, finančních úředníků či zákonodárců včetně Velkého bratra, považujících často provozování praxe bez licence za nezákonné, nebezpečné a nelegální. V neposlední řadě jde o peníze. Zde se navíc paradoxně jedná o příklad praxe přicházející z Bruselu, líhně různých omezení, nařízení a unifikací.

Určitě se jedná o zajímavé, systémem nesvázané oživení, obohacení a obarvení každodenního života lidí. V tomto případě spoluspotřebitelé za o něco nižší cenu a větší výběr, u domácích necertifikovaných kuchařů s různým, a možná i diskutabilním, zázemím, nesou riziko „spálení se“. Ale ruku na srdce – nenese podobné riziko i první návštěva nezná­

mého restauračního zařízení? Navíc v Bruselu uváděných 2000 domácích kuchařů „Menu odvedle“je přirozenou živnou půdou, ze které mohou vyrůst standardně podnikající profesionálové a důkazem, že multi-kulti (multikulturalismus) nemusí být jen hrozbou a nadávkou s nádechem českého provincialismu.

V podstatě jsme svědky rozmáhajícího se velkého sociálního fenoménu spoluspotřebitelství, které prakticky s jistotou nezastaví ani zákazy shora či vztekání a inzultace pražských taxikářů. Spoluspotřebitelství určitě obohacuje a zjednodušuje život lidí a jako sociální fenomén tu bude stále. Je samozřejmé, že ve větším rozsahu je „nevítanou a nekorektní“konkurencí oficiálně podnikajících profesionálů, kteří jsou svazováni nařízeními, zákazy, byrokratickými omezeními, legislativou, sociálními, zdravotními a daňovými odvody, nájmy, platbami zaměstnancům, provozními náklady, hygienickými předpisy, EET, kontrolami různých institucí, nesmyslnými audity a certifikacemi, často vyžadovanými v pravidelných časových intervalech.

Institucionálně zakazovat či svazovat spoluspotřebitelství není řešením, cestou je spíše ulehčit a zjednodušit podmínky profesionálům a zároveň převzít některé prvky z uberifikace. Otázkou ale je, co pak bude dělat dalších 30 tisíc nedávno přijatých státních úředníků.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.