Pravidelný výběr ze světových médií na Respekt.cz

Respekt - - Dopisy -

a s několika chuťovými doplňky: solí, kořením, sójovým mlékem a kečupem. Kromě toho bral vitamin B12. Každé tři měsíce absolvoval krevní testy, které nikdy neukázaly žádný problém. „Nechci z brambor dělat nějaké náboženství, ale byl to senzační zážitek. Kdybych si měl zvolit jednu jedinou potravinu pro cestu na Mars, vybral bych si brambory,“říká Taylor.

Server Popular Science možné Taylorovy následovníky upozorňuje, že dieta postavená na jednom pokrmu není úplně dobrý nápad. Lidské tělo potřebuje k přežití kromě řady vitaminů a minerálů i dvacet druhů aminokyselin, z nichž devět je zásadních v tom smyslu, že si je náš organismus neumí vyrobit a musí je dostávat zvenčí. Většinou se tak děje pomocí kombinace různých potravin. Jsou ale případy – v dobách hladomoru, při delším půstu nebo během osobních experimentů à la Taylor –, kdy lidé dokážou přežít dlouhý čas na jediné potravině. A brambory se v tom osvědčily opravdu dobře. „Chcete-li šetřit svoji peněženku a svůj krevní tlak, jsou pečené brambory tím nejlepším řešením,“cituje Popular Science výživovou expertku z Bostonské univerzity Joan Salge Blake.

Běžné konzumní brambory obsahují všechny základní aminokyseliny nutné ke vzniku proteinů, opravám buněk a obraně proti nemocem. Pokud ovšem jíte pouze je, čeká vás nedostatek vitaminů a minerálů. To mohou vyřešit právě sladké brambory alias batáty z Taylorova mixu. Ty vám dodají dostatek vitaminu A a E. Žádnému jedlíkovi bramborové diety taky nehrozí kurděje, nemoc způsobená nedostatkem vitaminu C, při níž námořníkům vypadávaly zuby z čelistí.

Samozřejmě, abyste všechny potřebné látky dostali v nutném množství, musíte sníst brambor opravdu hodně. Taylor jich konzumoval tři až pět kilogramů denně – což by mohlo stačit i podle Popular Science. Nicméně takové množství má zase své negativní důsledky. Brambory obsahují hodně karbohydrátů jako cukr a škrob, což velké jedlíky vystavuje hrozbě cukrovky a obezity. To, že Taylor na své roční bramborové cestě nepřibral, ale naopak zhubl, způsobil podle odborníků fakt, že jinak nejedl vůbec nic a zcela vyloučil cukr.

Ani tak by ovšem nezískal souhlas žádného výživového profesionála, protože ti všichni vesměs zájemcům doporučují mix zeleniny, proteinů, zrní, ovoce a oleje. Taylor to vidí jinak. O svém experimentu napsal knihu, dnes je guru internetové bramborové komunity a na svých webových stránkách prodává s úspěchem příběh „Jak jsem se z depresivního tlouštíka změnil ve šťastného, zdravého, o 55 kilogramů lehčího muže, který má svůj život plně pod kontrolou“.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.