Nezastavitelný

Francouzský prezident dost možná právě odstartoval novou éru Evropy

Respekt - - Komentáře - KaTEřIna ŠaFaříKoVá

Obálka posledního vydání týdeníku The Economist zobrazuje Emmanuela Macrona, jak stojí na pódiu v kuželu světla a za ním se ve stínu krčí Angela Merkel. Ta provokace může být pro někoho přitažlivá, ale takhle daleko v Evropě ještě nejsme. Německá kancléřka před týdnem počtvrté vyhrála volby, a ačkoli z nich vzešla oslabená, v minulosti opakovaně prokázala, že se umí dostat do pozice, kde po svém emotivním projevu k Evropě minulé úterý stojí francouzský prezident. Jestli letošní rok něco vypověděl o Francii – a potažmo o Evropě –, pak právě to, že nového lídra není radno podceňovat.

Hladká změna

Touto dobou před rokem Macron ještě ani neohlásil prezidentskou kandidaturu. Když tak o několik týdnů později učinil, začínal s podporou dvanácti procent. Na začátku letošního května přímou volbu prezidenta vyhrál a vyřadil z provozu ostře sledovanou ženu Evropy, šéfku nacionalistické Národní fronty Marine Le Pen, která do té doby bodovala u čtvrtiny Francouzů a dlouho vedla žebříčky prezidentských uchazečů. Po volbě hlavy státu pak Macron vyhrál také parlamentní volby a členové jeho mladého hnutí obsadili nadpoloviční většinu ve sněmu šedesátimilionového státu. Řečí čísel je dnes Macron lídr s nejsilnějším demokratickým mandátem v Evropě.

Ten by sám o sobě nic neznamenal, kdyby ho nepoužíval. Z Česka to možná není tak patrné, ale děje se pravý opak. Macron zařídil ve své zemi malou revoluci. Přesně 22. září podepsal reformu zákoníku práce, která přenáší odpovědnost za pracovní smlouvy na jednotlivce a firmy, což je po desetiletích regulace kontraktů na úrovni cechů a odborů mimořádná změna. Obešla se přitom bez paralýzy země generální stávkou a především, dva ze tří nejsilnějších odborových svazů ji podpořily.

Francouzští komentátoři se shodují, že za to dost může Macronovo nasazení, když celý srpen strávil tím, že nekonečné hodiny přesvědčoval o prospěšnosti kroku odborové předáky. Sotva čtyřicetiletý politik si tak ani ne pět měsíců ve funkci může připsat úspěch tam, kde selhali všichni francouzští prezidenti od poloviny devadesátých let. Jde přitom o změnu nezbytnou k léčbě chronické francouzské nezaměstnanosti a strnulosti pracovních pobídek.

Že se to Macronovi podařilo, je stejně důležité pro Francii jako pro zbytek kontinentu. Právě kvůli slabému výkonu ekonomiky je Francie zemí, která ke křehkosti eurozóny spíše přispívá, než by ji velikostí svého trhu zpevňovala – během finanční krize v letech 2008– 2009 patřila Francie vedle Řecka a Itálie k nejohroženějším státům. To však tehdejším francouzským lídrům nebránilo v předkládání ambiciózních projektů zbytku Evropy a v mentorování ostatních, jak by měli žít – například jaké by měli mít daně.

Francii to nezajistilo mnoho sympatií a její evropské návrhy stály od počátku na hliněných nohou, protože stav francouzského státu jednoduše podkopával jejich důvěryhodnost. Špatnou službu navíc Francie prokazovala celému románskému křídlu Evropy, protože fixovala pověst jihoevropských zemí coby synonymum pro neúspěch.

Jsme spokojení

Macron tohle všechno mění. Přesvědčivé kroky na domácí půdě dodávají jeho evropským plánům potřebnou legitimitu a v kombinaci se zapáleným evropanstvím, které jako by nemělo pochybnosti, a s nejistotou o nové německé vládě z něj dělají aktuální referenční bod evropské debaty. Ji samotnou pak posouvají o patro výš. Nebude se mluvit o tom, jestli se Unie rozpadne kvůli brexitu nebo migrační krizi, ale o tom, co z návrhů francouzského lídra je možné a co není – tedy jak konkrétně jít dál. Macron vytáhl eurooptimismus z undergroundu a doma, stejně jako v jižním křídle Ev-

ropy, má podporu. Politicky vyhraněné francouzské noviny mu zleva i zprava po projevu zatleskaly – právě pro jeho „zapálenost prostou úhybných technikálií“a za snahu získat pro svoji věc evropskou veřejnost.

Ani jedno ale nezaručuje, že mladý prezident se svými plány uspěje. Narazit může u států severněji v Evropě, jejichž občané jsou spokojení s pořádky ve své zemi a nechtějí, aby jim Francie organizovala život – ať už sladěním firemních daní nebo společnou armádou. Důvěryhodnost Macronovy ambice vezme za své i v případě, že by polevil v reformách ve Francii a ukázalo se, že valná část jeho plánů má za cíl chránit zemi před konkurencí zvenčí. Nejistá je reakce Německa, jehož nová vláda zřejmě nasadí skeptičtější tón vůči integraci. Zatím ale platí, že s odchodem Británie a ústupem Německa ze středu pódia možná právě v Evropě nenápadně začalo francouzské období.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.