Zeman vs. Zeman

Nejvyšší státní zástupce hájí ve sporu s prezidentem veřejný zájem

Respekt - - Komentáře - ondřEJ KundRa

byl červenec 2013, policie pod vedením státního zastupitelství zadržela na Úřadu vlády tehdejšího premiéra Petra Nečase a krátce nato přijal na Pražském hradě prezident Miloš Zeman olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana. Právě tento muž vedl památnou razii, která odhalením neblahé vládní role Nečasovy šéfky kabinetu a tajné milenky ukončila život celého Nečasova kabinetu a prezident žalobci před objektivy kamer vyjádřil osobní podporu. Ištvan byl pod tlakem, slova hlavy státu pro něj v tu chvíli byla důležitá.

Časem se ukázalo, že Zeman hrál složitější partii než jen podporu neohroženého státního zástupce. Potřeboval odstranit Nečasovu vládu a Ištvan na Hradě mu k tomu poskytl dobré kulisy: po setkání s ním prezident mimo jiné i s odvoláním na hrozbu klientelistické sítě skryté za premiérem odmítl jmenovat Nečasovy stranické kolegy do čela rekonstruovaného kabinetu a postavil si svůj vlastní, úřednický. Prezidentův politický vliv pro tu chvíli ohromně stoupl.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nebyl tehdy z Ištvanovy přítomnosti na Hradě nadšený. Svého kolegu sice nepodezříval, že by prezidentovi prozradil něco konkrétního z vyšetřování, vadilo mu ale, že část veřejnosti si to tak může vykládat. Svoje tehdejší pocity si musel velmi dobře vybavit letos před letními prázdninami, když – jak zjistil server Seznam.cz – byl postaven do podobné situace. Ozval se mu totiž zástupce Hradu s výzvou, aby prezidenta navštívil on sám.

Jak dnes už víme, Pavel Zeman odmítl. V minulosti sice u prezidentského jmenovce byl, vždy ale dopředu věděl, o co půjde. A protože se pokaždé jednalo o obecná témata spojená s justicí, jako je vymahatelnost práva, nejvyšší státní zástupce na Hrad dorazil. Teď poprvé ale prezidentovi muži důvod pozvání nekonkretizovali.

Zemanovi přišlo podezřelé načasování. Hrad ho kontaktoval dva týdny poté, co jeho státní zastupitelství nechalo čerstvě zadržet tři lidi v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek Lesní správy Lány – organizace podřízené kanceláři prezidenta republiky. Později byli obviněni dva z nich ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě – jinými slovy, že protiprávně přihráli lukrativní zakázku vybrané firmě. Není přitom vyloučeno, že časem věc dosáhne i do vyšších pater Hradu. Bezprostředně po zatýkání zkoušel přímo v místě, kde zasahovala policie, zjišťovat informace Zemanův kancléř Vratislav Mynář, následně Hrad tvrdil, že stíhání je nezákonné.

Obvinění si podali stížnost na vyšetřování, kterou bude rozhodovat Zeman. Není vyloučeno, že prezident by na něj mohl při schůzce tlačit, ať je k nim vstřícný. A otevřít i další citlivé věci. A to byl zřejmě také hlavní důvod, proč Pavel Zeman setkání s Milošem Zemanem odmítl. V písemném zdůvodnění se odkázal na případ Lánské obory s tím, že jeho účast na Hradě by mohla ohrozit důvěryhodnost státního zastupitelství.

Jak to zdůvodnit

Současný šéf českých žalobců si hodně hlídá, kam chodí a s kým se stýká. Na rozdíl od svých předchůdců třeba kvůli velkému výskytu lobbistů a politiků nejezdí na karlovarský filmový festival. Na svůj post přišel z Haagu, opustil klidnou a dobře placenou kariéru českého zástupce při Eurojustu s cílem rozhýbat v Česku vyšetřování politické korupce. S různými výhradami k práci některých jeho podřízených se mu to zatím daří a zásluhu na tom úspěchu má bezpochyby i to vyhýbání se rizikovému kontaktu s politiky. Jejich zájmy totiž mohou být často jiné než to, za co si veřejnost šéfa žalobců platí – tedy vyšetřovat jejich konkrétní selhání.

Zeman je aktuálně v nelibosti u řady politiků. Například Andrej Babiš státnímu zastupitelství (a policii) vytýká, že ho chtějí politicky zlikvidovat – a jen proto prý rozjeli vyšetřování možného dotačního podvodu na jeho farmě Čapí hnízdo. To podepisuje i ministr spravedlnosti za Babišovo hnutí ANO Robert Pelikán, který říká, že vyšetřování jeho šéfa bylo účelově načasované. Opozice zase nemůže žalobcům zapomenout razii na Nečasově vládě. A sociálním demo-

kratům vadí, že se Zeman loni v létě postavil proti jejich náhlé reformě policie spočívající především v rušení policejních týmů vyšetřujících případy vysoce postavené korupce.

Pavel Zeman se pohybuje na tenkém ledě a dalo by se říct, že je jen otázkou času, kdy bude odvolán. Na druhou stranu ale právě to, že zatím neohnul kvůli politické moci právo, mu dodává na kredibilitě a státní zastupitelství to může posilovat. Pro jakoukoli vládu bude obtížné zdůvodnit, proč by se ho chtěla zbavit.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.