Baron versus stát

Hlídač férových kampaní začal vyšetřovat první hříšníky

Respekt - - Fokus Agenda -

andREa PRoCháZKoVá

Jen necelý měsíc zbývá do podzimních voleb a úřad pro kontrolu stranického utrácení zahájil řízení s hříšníky, kteří údajně nedodrželi pravidla férové kampaně. Po pomalém rozjezdu tak nový kontrolor začíná plnit svou roli – a hned se objevují hlasy volající po jeho zrušení.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí se v posledních dnech zabýval knihou Žlutý baron od novinářů Deníku referendum Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky, z nichž posledně jmenovaný je zároveň členem ČSSD. Úředníkům se nelíbí turné, jež za účelem propagace své knihy autoři uspořádali. Od května do konce července se objevili ve skoro sedmdesáti českých městech, kvůli organizaci výjezdů založili spolek Svoboda projevu a své besedy poutali plakáty a inzeráty v lokálních denících.

Knihu, která je plná reportáží o předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a jeho firmách, tedy propagovali v době vrcholícího předvolebního boje, proto se podle úřadu může jednat o tzv. kampaň třetích osob. „Jejich činnost zčásti spadá do novinářské práce, i tak ale může naplňovat

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.