Někoho srpem, někoho kladivem

Slovenský umělec Peter Kalmus byl odsouzen za ničení symbolů totality

Respekt - - Fokus O Kom Se Mluví - IVana SVoBodoVá www.RESPEKT.CZ/audIo

Známý výtvarník a performer Peter Kalmus se v posledních letech dostává na stránky slovenského tisku z jiných důvodů než jako účastník mezinárodních výtvarných festivalů a výstav. Dostává se tam jako potenciální zločinec – a minulý týden se tahle jeho cesta dokonala. Košický soud jej odsoudil ke čtyřem měsícům vězení s ročním odkladem za to, že z tamního památníku rudoarmějců strhl čtyři překližkové symboly srpu a kladiva a tím „hanobil kulturní památku“.

Peter Kalmus tvrdí, že toho loňského srpnového večera, kdy jej na udání člena slovenské komunistické strany legitimovali poblíž památníku policisté, srpy s kladivy zrovna nestrhával, jindy to ale dělá běžně a netají se tím. „Je to symbol bolševismu, který nemá na veřejném místě co dělat,“říká. „Je nás víc, kteří tady ty srpy a kladiva pravidelně strháváme. Občané je spontánně sundávali hned v roce 1989. A časem je tam město najednou začalo znovu osazovat, už ne z bronzu, ale z překližky.“

Památník na náměstí Osvoboditelů v Košicích je obrovská, monstrózní stavba složená z velkých sloupů s držáky na věčný oheň, řady menších sloupků a vydlážděného prostranství a je osázen nápisy ve slovenštině i v azbuce. „Večná sláva hrdinom padlým v boji za slobodu a nezávislosť Sovietskeho zväzu. Sláva ruským zbraniam,“píše se na něm mimo jiné. V dubnu 1969 právě tady hořel mládenec Michal Lefčík, který se na protest proti sovětské okupaci upálil. A v roce 1968 při občanském protestu proti ní tu bylo zabito pět Košičanů.

Na tohle všechno upozorňují historici z Ústavu paměti národa v Bratislavě i českého Ústavu pro studium totalitních režimů. I na to, že na srpy a kladiva má být nahlíženo stejně jako na symbol hákového kříže – nacismus i komunismus jsou režimy postavené mimo zákon. Přesto košická radnice vedená primátorem Richardem Raši (SME) srpy a kladiva neustále na památník lepí, jen už ne z mědi ani bronzu, ale ze zlatavě natřené překližky a v ceně 14 eur a 40 centů za kus; všichni vědí, že je místní aktivisté stejně zase odstraní. (V letech 2014–2016 tak Správa městské zeleně dolepila na památník postupně 118 papundeklových srpů a kladiv.) Do košických ulic ovšem názory odborníků dosud nedolehly: lidé tu na potkání tvrdí, že sundávat srpy a kladiva je hanebnost, protože jde o symbol Rudé armády, která osvobodila Slovensko.

„To je omyl. Za znak armády lze považovat hvězdu, tu měli vojáci na ušankách. Symbol překříženého srpu s kladivem se už v červenci 1918 stal emblémem ruského bolševického státu, je to symbol bolševismu,“vysvětluje historik Petr Blažek z ÚSTR, který u nás jako první zmapoval historii komunistických symbolů. Jako nemravné vidí vystavování srpů a kladiv i jeho kolega ze slovenského Ústavu paměti národa: „Tyhle symboly by se měly z veřejného prostoru odstranit do depozitářů ke Stalinovi,“říká Patrik Dubovský. Poukázat na absurdnost Peter Kalmus byl nejdříve vyzván soudem, aby zaplatil 60 eur škodu za odcizené kartonové symboly. „To jsem nezaplatil, protože tím bych přiznal vinu. Jenže toho večera jsem ty srpy a kladiva skutečně neutrhl. Udal mě policii jeden komunista, který mě viděl jít kolem, jenže tentokrát to byl někdo jiný,“říká Kalmus. Když odmítl platit, vydal soudce od stolu bez nařízeného jednání minulý týden trestní příkaz odsuzující Kalmuse ke čtyřem měsícům podmíněně za výtržnictví spojené se zhanobením památky. Kalmusův obhájce už se odvolal a případ se tak bude projednávat veřejně v jednací síni, s analýzou všech doprovodných okolností a také s odbornými posudky historiků.

V den, kdy mu ve schránce přistálo odsouzení, umístil Kalmus na svůj Facebook video, na němž jakási ruka odtrhává z památníku další srp s kladivem. „Je to extravagantní člověk, dost lidí dráždí. Myslím, že to Peter Kalmus žene na ostří nože a že zkrátka chce svou sebeobětí poukázat na absurdnost, že tu státem chráníme symboly totalitního, krutého režimu,“vysvětluje historik Dubovský. „A to, že se lidé pohoršují nad Kalmusem a nevadí jim kopie symbolu Hlinkových gard ve znaku strany banskobystrického hejtmana Kotleby, je zdejší smutná realita.“

Soudní proces s Kalmusem dosud nebyl stanoven, ale ruské velvyslanectví už poslalo slovenské vládě rozhořčenou diplomatickou nótu, v níž pro hanobitele památníku Sovětů v Košicích žádá přísné potrestání. „Je kolem toho docela velká mela,“usmívá se Kalmus. „Ale to se nedá nic dělat. Věřím, že argumentačně to nejde prohrát – když tu nelze lepit na památníky hákové kříže, nesmí to jít ani se srpy a kladivy.“

Celé by to mohl zastavit primátor Richard Raši: město památník vlastní, a tak osazování kašírovaných srpů a kladiv mohlo dávno skončit. Proč to neudělá? To primátor nechce říct („Haló, neslyším, nemám signál, nic neslyším,“volá do telefonu poté, co si vyslechne otázku) a odpověď nepřichází ani z jeho tiskového odboru. Znají ji však slovenští komentátoři: primátorova strana Smer odvedla voliče slovenským komunistům, a tak si to primátor těsně před krajskými volbami, kde kandiduje na hejtmana, nechce s voliči vzpomínajícími na staré časy rozházet. Na stránkách SputnikNews, dezinformačního proruského webu, se však lze dočíst primátorovo ujištění, že památník je střežen policisty a kamerami a město jej dá opět do pořádku, tak jako vždy, když symboly zmizí.

To ovšem tentokrát pravda nebude. Do věci se vložil památkový úřad a městu doporučil, ať tam kartonové symboly přestane dávat – že na památníku proběhne rekonstrukce a o jeho příští výzdobě se teprve rozhodne.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.