Maraton

Respekt - - Rozhovor -

Pořád si myslím, že je potřeba vzdělávat novináře, jak těm číslům rozumět, jak s nimi pracovat. Vadí mi, že redakce nemají specialisty, kteří by o výzkumech psali. Píše o tom každý, kdo má zrovna službu. Pak se snadno udělá z jednoho procenta závěr, že se něco důležitého děje, a přitom se neděje nic. Nebo se porovnávají výzkumy, které jsou od sebe tři týdny a vyvozuje se z toho dalekosáhlý závěr. Patrné je to hlavně u stran kolem pětiprocentní hranice. U nich hrají roli desetinná čísla, ta se přitom zaokrouhlují, protože ve výzkumech nemají smysl. Spočítejte si to sám: pokud má agentura v souboru respondentů sedm set lidí, kolik z nich tvoří pět procent? Pětatřicet. Říkat tedy, že strana dostala 5,2 procenta, tedy že se pro ni vyslovilo třeba třicet šest lidí, prostě nemá význam, protože jeden člověk sem, jeden tam… A za dva týdny může ta samá strana klidně dostat 4,8 procenta – a rozdíl jsou tři lidé.

když jsme spolu dělali rozhovor před devíti lety, říkala jste, že o politiku projevuje aktivní zájem 10–15 procent lidí. Přinesl úspěch Andreje babiše větší zájem o politiku? Lze to vyčíst z průzkumů?

Z těch, které mám, bych to neřekla. Došlo ale k mnoha změnám. Nejde jen o to, že na scénu přišly nové politické strany. Především se rozmohly jiné kanály komunikace, změnila se mezinárodní politika, jsou zde nová témata. Před devíti lety jsme vůbec nemysleli na nějaké migrační krize.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.