Hygge vs. lagom

Karolína Vránková

Respekt - - Kultura Styl -

Breaking News. Válečný konflikt vypukl nečekaně na Skandinávském poloostrově. Švédsko vyhlásilo válku Dánsku. Příčinou je nesoulad životních filozofií, názorů na design a zřejmě také pověstné horké hlavy Seveřanů. Obě země zahájily mobilizaci. Nejde totiž o nic menšího než o lagom a hygge. Oficiálním důvodem vyhlášení války Švédskem je podle komuniké švédské královny Silvie „kulturní imperialismus Dánského království“. „Nehodláme již přihlížet, jak hygge kolonizuje svět,“píše se v prohlášení.

O hygge jsme již informovali. Znamená to, že člověk si uvaří kakao, zapálí svíčku z Ikey, vezme si pletené ponožky a strašně si to užívá. Toto dánské pojetí útulnosti a pohody skutečně už nějakou dobu okupuje Evropu i Ameriku. V uplynulém roce všichni pletli, zapalovali, zavrtávali se do měkoučkých polštářků a postovali na Instagram – na této sociální síti se objevilo skoro dva a půl milionu postů označených jako #hygge. Byl to trend sezony.

Švédové to však špatně snášejí. „Dánsko přece nemůže nikoho zajímat,“uvedl mimo záznam zdroj ze švédských diplomatických kruhů. Švédsko nakonec zvolilo krajní řešení – jejich tajná zbraň se nazývá lagom. Znamená „tak akorát“, bývá také překládáno jako „ani moc, ani málo“. Je to způsob uvažování, který Švédové údajně uplatňují na vše od oblečení přes make-up až po jídlo. Radost z toho všeho přináší právě zdravá míra. „Ve světě plném extrémů je lagom cesta k dosažení rovnováhy a harmonie,“píše se na letácích, které byly v den vyhlášení války svrženy z letadel do světových velkoměst.

Agitace byla úspěšná. Lagom už komentuje Elle i Vogue – a předvídají, že to bude trend roku 2017. Rada bezpečnosti OSN se sešla k mimořádnému zasedání, z nějž vyšel apel: „Nenechte Skandinávii shořet v plameni voňavých svíček.“Zvrat mohou přinést extremisté z Norska, kteří se přihlásili s cílem vyhladit hygge i lagom. Jejich filozofie života v přírodě zvaná friluftsliv je prý jediná vyvolená, aby se stala univerzálním světovým náboženstvím.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.