Kamioňákova výzva

Respekt - - Jeden Den - řidič kamionu napište nám svůj jeden den v životě na jedenden@RespeKt.CZ. další čtenářsKé jedny dny najdete taKé na www.RespeKt.CZ/jeden-den-v-Zivote.

Je srpnová neděle. Mám namířeno ho Holandska. Vezu kabelové rozvaděče. Plný kamion. Přejíždím Rozvadov, kdysi jsem tu stával nebo poskakoval brzda-plyn i ve dvoudenní koloně. Kontroly, papírování. Dneska hladce projíždím. Sjednocená Evropa. Splněný sen. Pípnutí SMS: Spustili jsme to. Je to venku. Naše internetová petice. ČešiPomáhají.cz.

Je to výzva vládě, aby splnila dva roky starý závazek o přijetí 1500 uprchlíků, vyjádření solidarity s lidmi, kteří trpí. Veřejný projev občanského postoje. Rozdělení na vítače a xenofoby je pomýlené. Je to mnohem složitější.

Na první německé pumpě si kupuju kafe a otevírám v mobilu Facebook. Sdílím petici a vyzývám kamarády, aby ji podpořili a šířili. A zase vyrážím. Co na to kamarádi? Co ti, kteří mi pravidelně sviní Facebook nenávistnými komentáři? Za sklem důvěrně známá krajina. Znám v Evropě snad každý patník. Závidím lidem panenskou radost, když se objeví v nějaké zemi poprvé, já kolikrát ráno tápu, kde jsem se probudil.

Jsem u Norimberku. Kolona. Aspoň mám čas omrknout první ohlasy. Co naši potřební!? Islám je zlo! Brzy si pro tebe přijdeme, Miko! Nastěhuj si je domů! Tuhle zemi vybudovali naši předci, ne ti tví cikánští. Hm. Copak chci do Evropy přestěhovat celý chudý svět?! Nejsem naivka, ale vysvětlovat některým lidem rozdíl mezi ekonomickým migrantem a válečným uprchlíkem je marnost. Jsem pyšná, že tě mám mezi přáteli, Jardo. Skvělý. Podepisuju a šířím. Hned je mi líp.

Míjím německý autohof. Bodne mě vzpomínka. Tady to všechno začalo. Byl jsem taky na cestě do Holandska, dával jsem si pauzu a sjížděl Facebook. A narazil jsem na video ze Sýrie. Záběry po chemickém útoku. Kluk ve věku mého nejmladšího syna na zemi, třásl se a nemohl dýchat, pěnu u úst. Musel neskutečně trpět. Chtěl plakat, ale nemohl, bralo by mu to sílu na dýchání. Na zbytek dechu. Na poslední nádech…

Byl jsem v šoku a nemohl se na nic jiného soustředit. Měl jsem pokračovat v cestě, ale nešlo to, i když mě tlačil čas, kamioňákův nejhorší nepřítel… Myslel jsem na své děti, které mají štěstí, že nemusí prožívat takové hrůzy. Chtěl jsem je všechny tisknout k sobě. Vidím je tak málo! Zase ty výčitky, že všechny moje cesty – Evropa, Rusko, Střední Asie, Balkán – okrádají rodinu o tátu a muže. Ta práce mě živí i baví, ale tenkrát mě přepadla tíseň. Co je to sakra za svět, kde děti umírají? A takhle strašně! Dorazil jsem tehdy do holandské Bredy a šel do města, jako vždycky, když můžu. Chodím mezi lidi, povídám si s nimi. Tenkrát jsem chtěl mlčet. U kafe v bistru jsem seděl sám a smutný. Všiml jsem si, že mě pozoruje černošská holčička. Šla ke mně. Přinesla mi obrázek: sluníčko a postavičky, jak je malují snad všechny děti na světě. Najednou do mě vjela naděje! A obrovská potřeba něco udělat. Jenže co já, kamioňák z Vlašimi? Pak jsem ale začal oslovovat na internetu lidi, se kterými mám společné vidění světa. Vznikla facebooková skupina a pak i naše výzva. Rodila se čtyři měsíce…

Ze vzpomínek mě zase probere zpráva. Mrkni pod výzvu. Zastavil jsem na benzince. Reloudoval stránku ČešiPomáhají.cz: 249 podpisů! Ty jo, první den! Nasedl jsem. Chytil jsem pevně volant a narovnal jsem ramena. Jo, kamioňák sice nevyčaruje světový mír, ale jako kdokoli jiný může zkusit změnit aspoň něco. Lepší udělat něco než nic. Naši výzvu už podepsalo skoro tisíc lidí. Mezi nimi i Jan Hrušínský, Petra Procházková, David Matásek, Jaroslav Hutka, Ruth Hájková, Fedor Gál, Pavel Jungwirth… Když kamioňák zjistí, že v tom nejede sám, je to skvělý pocit.

X Jaroslav Miko,

Dvořákovým Te Deum a Tragickou předehrou od Johannese Brahmse skončila Dvořákova Praha. Z Brna ku Praze odjel Růžový tank. Čeští politici demokratických stran přivítali skutečnost, že německé volby vyhrála počtvrté za sebou Angela Merkel. Po pádu z Karlova mostu zemřel Jan Tříska. Na mostě nohama k vodě seděl starší člověk, bylo mi to divné, šla jsem se na něj podívat a zeptala jsem se ho, jestli je všechno v pořádku, on mi řekl, že ano, a když jsem mu řekla, jestli by nebylo lepší, kdyby si ty nohy dal na druhou stranu, odpověděl mi, že takhle je mu tam dobře,

popsala náhodná svědkyně Třískovy poslední chvíle novinářům Českého rozhlasu. V Jihočeském kraji přibyly další tři ke stávajícím 45 kilometrům dálnice z Prahy do Rakouska. Ocenění za své angažmá v zahraničních misích převzalo 70 českých vojáků při slavnostním aktu na pražském Vítkově. Pardubice získaly pravidelné letecké spojení se západní Evropou. Podle zprávy Institutu klinické a experimentální medicíny podstatně vzrostl počet dárců kostní dřeně. Přes výrazný růst ekonomiky vláda opět schválila schodkový rozpočet – tentokrát s minusem 50 miliard korun. Chceme za to poděkovat, je to zhruba po možná více než pěti letech, kdy vláda České republiky navýšila rozpočet vysokých škol,

glosoval rektor Karlovy univerzity a předseda České konference rektorů Tomáš Zima rozhodnutí Sobotkova kabinetu zvýšit částku na vysoké školství pro příští rok o tři miliardy na celkových 24 miliard korun; po oznámení přídavku akademici zrušili už naplánované protesty proti nedostatečnému financování zdejších vysokých škol. Po vládou schváleném zvýšení svých platových tarifů odvolali vyhlášenou stávkovou pohotovost i odbory pracovníků veřejného sektoru – hasiči, policisté a státní úředníci. Zemřela Zuzana Dienstbierová. Pietní obdivnou vzpomínkou a veřejnými debatami si česká veřejnost připomenula nedožité sté narozeniny Zdeňka Urbánka.

Pozorujeme vzrůstající zájem zákazníků o rostlinné tuky, odpověděl mluvčí řetězce supermarketů Tesco Václav Koukolíček na dotaz médií, jak konzumenti reagují na nedostatek a stále rostoucí ceny másla. Lesy ČR oznámily, že půjde-li to s kácením dál jako dosud, vydělají určitě letos víc než loni. Lídři Evropské unie projednávali digitální budoucnost EU na neformálním summitu v estonském Tallinnu. Pod mottem „Až se zblázníš, zůstaneš na ulici, nebo ti přeskočí až ze života venku?“uspořádala organizace Jako doma ve spolupráci s ženami bez domova na pražské Letné festival Duše v ulicích upozorňující na problematiku duševního zdraví a bezdomovectví. Uplynulo 80 let od chvíle, kdy vyšel Hobit. Šest českých, moravských a slezských měst – Brno, Ostrava, Písek, Vsetín, Kopřivnice a Frýdek-Místek – začalo podle slov svých radních „vážně uvažovat“o tom, že do svých center přestanou pouštět stará a příliš čoudící auta. Zemřela Květa Fialová.

Vždycky říkala, že nechce žádný obřad ani žádné truchlení, říkala, že kdo se s ní chce rozloučit, ať si zapálí svíčku a otevře si šampaňské,

tlumočil veřejnosti přání proslulé a obdivované herečky její kolega a kamarád Josef Kubáník. Meteorologové upozornili veřejnost, že říjen bude chladný a podzim v něm hned od počátku propukne naplno.

lamper@respekt.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.