Facebook a jiné stvůry Vědomí síly

Image gigantů ze Silicon Valley prochází zásadní proměnou

Respekt - - Fokus Agenda - JIří SoBoTa

kolik parády lze pořídit za sto tisíc dolarů, tedy něco přes dva miliony korun? Docela dost. Když s nimi chytře naložíte, využijete třeba služeb, které nabízí Facebook, možná dokonce dost na to, aby se převážily vyrovnané misky vah a do Bílého domu doputoval kandidát, kterého tam čekal málokdo.

Americký Kongres má v těchto dnech obdržet várku zhruba tří tisíc placených inzerátů ve zmíněné hodnotě, které si v průběhu prezidentské kampaně u Facebooku objednaly tajemné ruské subjekty přes 470 falešných facebookových profilů. Inzerci odevzdá vedení firmy, které je pod tlakem vyšetřování možného ovlivňování amerických voleb. Šéf Mark Zuckerberg ještě nedávno tvrdil, že možnost, že by mohl někdo přes jeho firmu ovlivňovat politický proces, je „pěkně šáhlá představa“, ale dnes postupně mění názor. Experti tvrdí, že zmíněný inzertní balík v praxi znamená, že počet zhlédnutí politické propagace přesně cílené na klíčové voliče v klíčových státech se pohybuje v řádu stovek milionů. Inzerce zkušeně míří na sociální napětí v americké společnosti, využívá rasových a genderových motivů, zasévá nedůvěru a odrazuje voliče od účasti ve volbách. Abychom však byli spravedliví – vyšetřování nekrouží pouze okolo Facebooku. Před kongresovou vyšetřovací komisi jsou pozváni také manažeři Googlu a Twitteru. Facebook za sebou nemá nejlepší dny. Kromě podezření, že pomohl ovlivnit volby, čelí právě nyní třeba skandálu, že svou technologií napomáhal protižidovské propagandě. Počet různých textů a komentářů kritizujících technologickou firmu za to, že její moc, podobně jako v případě dalších technologických gigantů, začíná ohrožovat západní demokracii, jde do desítek. Američtí demokraté vážně uvažují o tom, že snaha rozbít monopoly firem jako Apple, Amazon a podobně se stane jedním z klíčových pilířů jejich příští volební kampaně. V americkém Senátu již nyní koluje návrh zákona, který by alespoň zprůhlednil zadávání politické inzerce na sociálních sítích na úroveň, jaká je běžná v ostatních médiích. Jde v podstatě o to, že ve virtuálním prostoru pod rouškou svobody vzniklo souhvězdí několika gigantických firem, jejichž finanční možnosti a neprůhlednost začínají nahánět strach. Obecně převažuje názor, že Facebook, Twitter nebo Google jsou platformy umožňující bezplatnou snadnou komunikaci nebo přístup k informacím. To je ale zásadní omyl. Ve skutečnosti se jedná o obří, vysoce sofistikované inzertní společnosti s obratem v řádech bilionů dolarů. Přesněji řečeno, firmy využívají nejmodernějších technologií včetně rodící se umělé inteligence k tomu, aby prodávaly zájemcům svůj vliv na přesně definované skupiny obyvatel.

Zadavatel inzerce u Facebooku tak například vybírá z několika desítek tisíc různých kategorií popisujících cílové skupiny zákazníků. Jakékoli jiné komunikační kanály, třeba televize nebo tisk, zároveň podléhají během politické kampaně registraci a regulaci – je například naprosto nepředstavitelné, že by si nedefinované ruské zdroje otevřeně platily reklamní spoty v americké televizi. Kdo platí inzerci v Silicon Valley, ví jenom Mark Zuckerberg a podobně po-

IdEa nEREguLoVaného KyBERPRoSToRu JE PRý MRTVá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.