Chceme být jako CDU

Psi štěkají, ale lidovecká karavana hodlá jít nenápadně dál k velikosti

Respekt - - Fokus Agenda - JaRoSLaV SPuRný

když KDU-ČSL v létě rozpustila předvolební koalici se STAN, protože straníci měli obavu, že spojení nedostane lidovce do sněmovny, stalo se zřejmým, že vizionářský potenciál strany se drží spíše při zdi. Lidovci ukázali, že se bojí rizika, a tím asi odradili některé voliče. Pak v srpnu předseda strany Pavel Bělobrádek cítil potřebu zareagovat na facebookový povzdech ženy, která napsala, že jí zemřel pes. „Psi neumírají, psi pojdou,“poučil ji Pavel Bělobrádek a dodal, že lidský termín pro smrt psa „může použít jen ekoetnobio vychrtlina s korálky na krku a náušnicemi v nose, pupku a obočí“. Bělobrádkův nevyžádaný politický coming out vyvolal na sociálních sítích stovky prohlášení, že strana se stala nevolitelnou, a lidovci v průzkumech spadli nebezpečně blízko k pětiprocentní hranici, kde se pohybují dodnes.

Nicméně proti mediálně známým přešlapům stojí docela silný kalibr opačné ráže. Lidovci byli čtyři roky ve vládě s Andrejem Babišem a sociálními demokraty a nezkompromitovali se. Naopak, byli to právě oni, kdo dodával koalici evropskou tvář, prosazoval transatlantické spojení, vystupoval proti budování dalších a dalších průmyslových montoven na úkor elektronizace a digitalizace hospodářství i státní správy. V počtu jedenácti poslanců dokázala strana ve dvousetčlenné sněmovně prosadit mnoho bodů svého programu a například hlavně zásluhou lidovců se před třemi lety, v době ruské anexe ukrajinského Krymu, podařilo prosadit ve vládě usnesení, které obsazení Krymu Ruskem odsoudilo.

Evropan bělobrádek

Podle průzkumů má lidová strana dlouhodobě přívržence mezi staršími věřícími voliči, a to hlavně na Moravě. Už od pádu železné opony to lidovcům přináší pravidelný zisk pěti až osmi procent hlasů a se čtyřletou výjimkou i pravidelný pobyt v poslaneckých lavicích a většinou i ve vládě. „To je pěkné, ale my chceme v nastávajících volbách víc, proč bychom neměli časem dosáhnout tolik, co má v Německu Křesťanskodemokratická unie Angely Merkel? Naše cíle jsou vyšší než se dostat do sněmovny,“tvrdil v rozhovoru pro Respekt letos na jaře šéf strany Pavel Bělobrádek. Krokem k tomu měla být právě koalice se STAN: spojení by lidovcům dodalo liberální rozměr a kvůli zdejšímu speciálnímu přepočtu hlasů na mandáty slibovalo při vstupu do sněmovny oběma partajím daleko větší sílu, než by mohly mít každá zvlášť. Neprošlo to, KDU z projektu po pár nepříznivých průzkumech couvla. Jak je na tom tedy teď, opět jen sama za sebe, s naplňováním Bělobrádkova snu o „merkelovské“velikosti?

Mezi konzervativními křesťanskými voliči podle dlouhodobých zkušeností lidovci už více hlasů nezískají, cesta k většímu vlivu vede jen přes liberálnější voliče – tvrdí třeba jeden z nejviditelnějších poslanců za KDU Ivan Gabal či starosta Prahy 7 Jan Čižinský, který po úspěšném lokálním angažmá letos za partaj kandiduje do sněmovny. Jak by ale mohla takové voliče přitáhnout strana vysílaná svým tradičním elektorátem do parlamentu k prosazování agendy, jejíž podtón zazněl i ve zmíněném Bělobrádkově facebookovém vystoupení: interrupce je zločin, homosexualita nepřípustná a genderová vyváženost odporuje Bibli. Svobodná matka je exces a její záchranou je, že si najde chlapa.

„I pro mě to jsou nepřijatelné výroky, ale jako protiváhu beru všechno to, co se nám podařilo prosadit během volebního období. A taky třeba zásluhou Pavla Bělobrádka nebo europoslance

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.