Je suis Evropan?

Andrej Babiš naznačil, že nepovede protiunijní politiku

Respekt - - Komentáře -

kateřIna ŠaFaříkoVá

Jsou dva týdny po volbách a z Andreje Babiše je eurohujer, kroutili hlavou minulý týden někteří domácí komentátoři po společné tiskové konferenci vítěze voleb s předsedou liberálů z Evropského parlamentu. Zatímco před volbami šlo hnutí ANO naproti zdejšímu euroskeptickému elektorátu, minulou středu Babiš po boku Guye Verhofstadta do kamer hlásil, že EU je „skvělý projekt“a Češi pod jeho vládním vedením budou teď v Unii „aktivnější“.

Nenechme se mýlit. Andrej Babiš v minulosti opakovaně prokázal, že umí názory pružně měnit. Do voleb v roce 2013 šel jako eurooptimista, rok poté už navrhoval nezávazné referendum o euru a před těmito volbami se zapsal prohlášením, že „euro je zkrachovalý projekt“.

Jedna věc u něj ale zůstává, jak bylo vidět i na zmíněné tiskovce. Babišovi dělá dobře, když si jej evropští lídři předcházejí – což bývalý belgický premiér Verhofstadt názorně předvedl vážením cesty do Prahy jen kvůli šéfovi ANO.

Andrej Babiš se rád chlubí, na koho všeho v EU má mobil, jak ho na unijní půdě podpořil německý ministr financí, nebo že vysvětloval Emmanuelu Macronovi, jak se zakládá politické hnutí. Na rozdíl od jiných českých politiků nemá Babiš z evropských mocných komplex a stejně jako ohledně řízení státu si věří i v tom, že zvládne uřídit Evropu. Jeho slova o větší aktivitě Česka v EU a předkládání „našich návrhů

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.