Hledání babišova ministra

Jak vypadá zákulisí sestavování vládního kabinetu

Respekt - - Fokus -

andRea pRocházkoVá, ondřeJ kundRa / Foto matěJ stRánský kandidáty. Pokud oslovený o nabídce uvažuje, přichází na řadu druhé kolo, už za přítomnosti Babiše. „Nabídku stát se ministryní školství jsem oficiálně od pana Babiše nedostala. Oslovovali mě poslové, kteří tuto otázku vyslovili. Já jsem ale rovnou říkala, že už mi to dvakrát stačilo a že nemám zájem,“popisuje možný model bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová. Tento postup neplatí pro každého – s některými se Babiš schází i z vlastní iniciativy. Má jít především o ministerstva, která jsou pro Babiše důležitá, jako jsou finance, vnitro či zdravotnictví.

V kabinetu by měli kromě straníků z ANO podle Babiše zasednout lidé, kteří mají odbornou zkušenost a nejlépe nejsou součástí žádné partaje. Jenže postupně zjišťuje, že hledat nadstranické odborníky do vlády, jež nejspíše nebude mít dlouhého trvání, není úplně snadné. „V nejisté menšinové vládě nelze skoro nic udělat. Lze jen zajišťovat běžný provoz rezortu,“říká rektor Bek a dodává, že to byl jeden z důvodů, proč kromě výhrad k osobě Andreje Babiše nabídku nepřijal a proč si myslí, že další adepti mimo politické formace se mohou zachovat stejně.

Babiš každopádně minulý týden prohlásil, že má jasnou představu o obsazení sedmi až osmi křesel a že počítá i s bývalými ministry za ANO. Nejasná

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.