K

Respekt - - Fokus -

tomአLIndneR dyž počátkem roku 2000 rakouští Svobodní (FPÖ) vstupovali do vlády, Evropa si symbolicky odplivla. S rakouskými velvyslanci se na recepcích evropští kolegové nebavili, kritikou tehdy nešetřil kde kdo.

Předminulý týden začala ve Vídni koaliční vyjednávání, která pravděpodobně povedou k návratu Svobodných do vlády. Radikálně pravicová strana se opět stane menším koaličním partnerem lidovců, kteří pod vedením populárního Sebastiana Kurze vyhráli volby i díky tomu, že si od FPÖ vypůjčili část jejich antiimigrační rétoriky. Pobouření se ovšem tentokrát nekoná. Změnil se náš kontinent, nebo se změnili radikálové?

Předně tehdy evropský postih ztroskotal. V rakouské společnosti převládl názor, že tlak zvenčí je nedemokratický, a výsledek byl kontraproduktivní: narostly euroskeptické nálady. I pod vlivem této zkušenosti reagovala Unie a členské státy klidněji, když se radikální strany staly součástí vládních koalic jinde v Evropě. Praví Finové na severu nebo italští postfašisté na jihu. 26

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.