Politická hra

Respekt - - Fokus -

ičemu nerozumíš, protože jsi tady nežil. A navíc jsi zbabělec!“praští starý muž novinami o stůl a rychle odchází od nedopité kávy a zákusku. Jeho dosavadní spolustolovník, jednasedmdesátiletý Jordi Grec pokrčí rameny a omluvně se usměje na pobavenou dvojici mladých mužů u baru. V jedné z mnoha zaměnitelných kaváren v barcelonské čtvrti Gràcia visí na zdi plakát barcelonského fotbalového týmu a v pozadí běží televize. V ranním klidu – ulicí projíždí jeden moderní žluto-černý taxík, jehož elektromotor jen tiše bzučí – působí tenhle výbuch emocí skoro nepatřičně, ale atmosféru rozděleného města vystihuje dobře. Dva staří přátelé se právě pohádali o to, zda jejich rodné Katalánsko má být nezávislé, nebo ne. Jordi Grec si myslí, že ne. „Nechci rozbíjet Španělsko. To, co se nám povedlo vybudovat po pádu Frankova režimu, je velký úspěch.Tohle otevírání starých ran k ničemu dobrému nevede,“říká bývalý právník, který část svého života prožil v Madridu a do Barcelony, odkud pochází, se vrátil na stáří. Ve Španělsku žijí i obě jeho dospělé děti. „Je to nefér. Jsem hrdý Katalánec, v rodině mluvíme katalánsky. Prostě jenom nepodléhám fantaziím. A že to byly fantazie, to se teď potvrzuje,“dodává a sleduje při tom televizi na stěně. Katalánský premiér Carles Puigdemont právě na tiskovce v Bruselu, kam v pondělí prchl před hrozbou sankcí za nezákonně vyhlášené referendum, prakticky uznává právě nastolenou nucenou správu Madridu.

Katalánské hnutí za nezávislost bylo – pro teď – poraženo. O své přátelství se ale Jordi Grec nebojí. „Má horkou hlavu. Zítra se tu potkáme znovu. Možná se zase pohádáme. Ale co bychom bez sebe dělali, jsme oba vdovci,“říká. Jestli však podobný klid zavládne po groteskním finále vyhlášení nezávislosti i v celém Katalánsku, není v tuto chvíli vůbec jisté.

Přesto Barcelona v týdnu po nečekaném zvratu nevypadá jako město, kterým v uplynulých týdnech a dnech procházely statisícové demonstrace. Úzké uličky poblíž přístavu jsou naplněné turisty, i když kvůli politické nejistotě klesl jejich počet podle statistik o patnáct procent. V dokonale narýsovaných pravoúhlých ulicích nového města panuje dopoledne poklidný 33

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.