Technický pat

Respekt - - Fokus -

pošle ostatní členy vlády a předsednictva katalánského parlamentu do vazby.

To se částečně naplnilo. Španělská justice povolala vzápětí bývalé ministry a vedení parlamentu – tedy hlavní strůjce vyhlášení nezávislosti – k výslechu do Madridu kvůli podezření ze vzpoury, zpronevěry státních fondů a dalších trestných činů. Politici uposlechli. Parlamentní předsednictvo s imunitou „vyfasovalo“týdenní odklad na přípravu obhajoby, jejž ovšem stráví pod policejním dozorem. Zato ministři (tedy ti, kteří neuprchli) putovali rovnou do vazby. Soudkyně drakonické opatření zdůvodnila výší hrozících trestů (až třicet let), „vysokým rizikem, že se obvinění pokusí zničit důkazy, budou pokračovat v trestné činnosti a že jim jejich finanční situace umožňuje opustit Španělsko“. Na Puigdemonta a další čtyři odvolané ministry na útěku do Belgie byl vystaven evropský zatykač. Tvrdé ruce zákona zatím vyklouzl bývalý ministr kultury a průmyslu Santi Vila, v jehož případě se soudkyně spokojila s kaucí padesát tisíc eur. Tento muž je zajímavý, protože do jisté míry pomáhá vysvětlit, proč se tažení nacionalistů zhroutilo prakticky během jednoho víkendu.

Již před vyhlášením nezávislosti vládla na katalánské ulici zřejmá únava. Vůdci hnutí za nezávislost nevyužili energie gradující v referendu a nevyhlásili nezávislost do dvou dnů 36 od jeho konání, jak původně tvrdili. Mluvili zmateně a veřejnost byla zjevně na rozpacích. Santi Vila rezignoval v okamžiku, kdy bylo jasné, že Puigdemont nakonec přece jen zvolí, byť velmi zmatenou, nezávislost – odtud pozdější shovívavost soudkyně.

Zároveň tvrdě komentoval práci svých kolegů. Obvinil je z čirého sebeklamu, naivity a víry, že všechno je možné zařídit přes noc. „Kde jsou naše vlastní finance? Kde kontrola území, přístavy a letiště?“ptal se a dodával, že jím vedená ministerstva žádné reálné přípravy na skutečnou nezávislost neprováděla. Vzhledem k hrozícímu trestnímu postihu je taková prohlášení nutné brát s rezervou, ale je fakt, že katalánská vláda toho moc připraveného neměla. Zákon o referendu počítal s tím, že se Katalánsko plynule stane devětadvacátou zemí Evropské unie, přijme evropskou legislativu a bude platit eurem. To EU několikrát jednoznačně odmítla a podle informací policie vládla mezi představiteli katalánské vlády v kritických chvílích panika. „Nemáme pod kontrolou daně, nemáme cla, nemáme banku,“hroutil se prý do telefonu jeden z vysokých státních úředníků.

Santi Vila v rozhovorech připomněl ještě jednu klíčovou věc. „Nebyli jsme v situaci, kdy bychom mohli vyhlásit nezávislost. Nacházeli jsme se v technickém patu mezi polovinou společnosti, která hlasovala pro nezávislost, a polovinou, která je proti.“A tady je podstata celé věci a vlastně i náznak budoucnosti celého sporu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.