Obuvníka jsem si vymyslel

Respekt - - Fokus -

Další indicie činnosti Bureše se zachovala ve spisu Oko zaměřeném na pracovníka podniku Plastimpex Alexeje Nováka.Tam byly nalezeny záznamy, že v něm před Lorencovou skartací existovala dvě agenturní hlášení od Bureše. Další stopa je ve svazku Bauer vedeném na náměstka Petrimexu Dušana Slezáka. Z něho plyne, že se Bureš podílel na Slezákově prověrce. StB jej chtěla získat ke spolupráci, ale nepovedlo se jí to. Ve svazku ředitele Petrimexu Richarda Szabó vedeném pod krycím jménem Turek je pod pořadovým číslem 3 v seznamu dokumentů uvedeno, že se ve svazku nacházela agenturní zpráva od agenta Bureše.

O tom, co se na schůzkách a ve skartovaných hlášeních řešilo, už z archivů StB nic nevyčteme – skartace nařízená rozkazem v prosinci 1989, jíž agentura vygumovala velkou část svého obsahu, tomu zabránila. Ukázkový však může být dokument nalezený k angažmá agenta Bureše v archivu ekonomické kontrarozvědky v Praze. Objektový svazek na rakouskou firmu Chemapol obsahuje záznam „vytěžení pramene Bureše“, zapsaného jeho řídícím důstojníkem Hákačem.Ten zaznamenal hlášení agenta Bureše o poznatcích získaných na šéfa zastoupení Petrimexu a jeho rakouské sestry Chemapolu Ericha Davida. Agent Bureš se podle záznamu od Hákače svěřuje estébákovi, že v Tuzexu jsou nachystané videorekordéry jako úplatek od Davida pro lidi z Podniku zahraničního obchodu. „Udělat urychlené opatření v PZO Tuzex,“zapsal Hákač a dodal, že agent Bureš je „seriózní pramen“.

Důvěryhodnost podobných nálezů, které byly původně založeny i ve svazku Bureš, je pak podepřena dokumentem dokládajícím, že ještě před skartací byl svazek Bureš do roku 1988 desetkrát kontrolovaný. Badatelé rovněž spočítali, že existenci agenta Bureše potvrzují v průběhu času podpisy více než třicítky příslušníků StB. Tohle všechno podle badatelů dokazuje, že agent Bureš, registrační číslo 25085, skutečně existoval a s StB aktivně spolupracoval. Zpětně si vymyslet a zaznamenat činnost agenta do 12 svazků, na tom by se musely shodnout desítky příslušníků, kteří v průběhu obdařili záznamy svými podpisy. Kromě řídícího důstojníka podepisovali záznamy i jeho nadřízení. Navíc k tomu chyběl motiv. Naopak – podniky zahraničního obchodu byly přirozeným prostředím pro vytváření agenturní sítě zaměřené na ekonomiku či „devizovou cizinu“a estébáci si nemuseli agenty vymýšlet. Údaje z agenturního svazku šly navíc do jednotného evidenčního systému, do nějž měl přístup každý napříč kontrarozvědkou. „Co by řekli, kdyby zavolali z Prahy, že potřebují agenta aktivovat na nějaký úkol? Že si ho vymysleli? Za to bylo vězení za vlastizradu,“říká Sivoš.

Andrej Babiš sice připouští, že spis je zaveden na něj. Zároveň ale dodává, že byl veden jako agent bez svého vědomí a zmíněné detaily ze schůzek a konspiračních akcí jsou vymyšlené. Pouze prohlásil, že ho občas navštívili nějací příslušníci, bavili se s ním ale jen o fosfátech.

Rozsudky však přihlédly zejména ke svědectví agentů Šumana, Hákače a Kuľhy, kteří od sebe agenta Bureše přebírali a dosvědčili Babišovi, že je nevinný. František Hákač poukázal na své mozkové příhody, v jejichž důsledku si nic nepamatuje, ale ví, že Andreje Babiše nikdy neviděl – jako prý koneckonců žádný ze svědčících příslušníků StB. Šuman tvrdil, že nalezené detaily o práci Bureše jsou vymyšlené. Na otázku, proč si je vymyslel, reagoval výmluvou, že to po něm vyžadoval již mrtvý kolega

Šumanův zápis po schůzce U Obuvníka. burešův podpis chybí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.