Přikývl rád

Respekt - - Fokus - Www.Respekt.cz/audIo

ústav jeden mustr, v němž na třech stránkách jen měnil jména a detaily, což se změnilo, když Krajňák angažoval právní kancelář.

Koneckonců hned na počátku případu si Krajňáka kvůli Babišovi zavolal premiér Robert Fico. „Bylo vidět, že mu na tom záleží, ale netlačil na mě. Jen se ujišťoval, že vím, že jde nejspíš o budoucího premiéra Česka, a jestli jsem si jistý, že jsou ty dokumenty pravdivé,“vzpomíná Krajňák, „že by nebyl rád, aby z toho byla nějaká politická kauza.“

Nakonec se mu při balení věcí zdá, že to celé stálo za to. „Ta kauza Babiš pro mě znamená daleko víc než to, že byla přijata důležitá novela a já končím. To má obrovský význam pro budoucnost,“říká Krajňák. „Fakt, že příslušníci StB nemohou být věrohodní svědci a jejich svědectví rozhodovat případy, je možná také inspirace i pro další země. Takže nám žaloba pana Babiše vlastně pomohla k lepšímu Slovensku.“ Svědectví bývalých příslušníků od devadesátých let, kdy se se žalobami proti zavedení do seznamu agentů roztrhl pytel, ovlivnilo i české vypořádávání se s nedávnou minulostí. České ministerstvo vnitra prohrálo tisíce sporů na základě slov estébáků, kteří pod přísahou vzpomínali, že žalujícího spolupracovníka nikdy neviděli a svazky jsou falešné.

S tím už by teď na Slovensku měl být konec. V domě na kraji Bratislavy však bydlí jeden člověk, kterému se to celé nějak nezdá. Bývalý příslušník StB Andrej Kuľha ve své obhajobě Babiše pokračuje i ve svém obýváku před obří televizí, kde právě běží dokument o vlcích a medvědovi. Když jej prý před lety oslovil Babišův právník a na osobní schůzce jej pak požádal, zda by šel Babišovi svědčit, rád přikývl. „A nic jsem za to nedostal, na to už se mě taky ptali. Pan Babiš usekl chobotnici hlavu, proto je na něj takový hon,“říká o žalobě, kterou dal Babiš na ÚPN. „Copak si myslíte, že je pan Babiš takový člověk, že by se stal agentem? Znal jsem velmi dobře jeho otce, chodil jsem za ním do podniku,“dodává Kuľha naléhavě a pouští se sám od sebe do domácké obhajoby Babišova problému s Čapím hnízdem.

Kuľha se živí už mnoho let jako majitel zastavárny na sídlišti na druhém konci Bratislavy, což je prý dobrá obživa, která mu, jak říká, vydělala na nový dům, a vůbec se už dávno po krušných porevolučních začátcích v roli vrátného a stavebního dělníka v Rakousku cítí na světě dobře. Jen jednu věc nechápe – jak mohou soudy rozhodovat spory o agentství bez svědků z centrály. „To přece nepůjde, kdo zabrání žalobci, aby si nás pozval, no?“ptá se s vítězoslavným výrazem. Jenže i kdyby přece v soudní síni bývalí příslušníci StB v budoucnu opět svědčili, soudy už musí mít na paměti, že je nemohou jen tak vzít jako důvěryhodné. „Ale prosím vás,“mává pan Kuľha rukou, „a jak by to bez nás asi dělali?“

(andrej krajňák)

Vyhrál, a přesto musí balit.

konspirační byl Medzilaborecká. Sem bureš docházel.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.