Režim je to, co je nebezpečné

Respekt - - Rozhovor -

Milane, dvakrát ses stal nepřítelem státu. Poprvé za komunismu, podruhé za Mečiara. Píšeš o tom velmi zajímavě ve své nové knize. Co pro tebe s takovou zkušeností vlastně znamená stát?

Stát může být velmi nebezpečný a hrozivý, ale moje zkušenost mi spíše pomáhá dívat se na stát z té lepší stránky. Koneckonců, za posledních dvacet let od něj nepociťuji žádnou výraznou hrozbu. Spíše jsem se naučil oddělovat stát od režimu, protože režim je to, co je opravdu nebezpečné. Také proto jsem byl proti rozdělení Československa: ne z nějakého sentimentu vůči společnému státu, ale protože jsem věděl, jaký režim zavede Mečiar v samostatném slovenském státě.

A čím je tedy pro tebe stát?

Jsem trochu zatížen minulostí, stát jsem vnímal od mládí jako ohrožení svojí svobody a naučil jsem se od něj očekávat spíše to horší. I v demokracii jsem se státu spíše vyhýbal a nic od něj nechtěl. Ale postupně se učím vnímat ho jako něco, čehož jsem součástí a mám právo od něj očekávat třeba i pomoc. Ne pro sebe, ale pro lidi, kteří ji potřebují. Většinu života jsem prožil ve společenstvích, která stát spíše suplovala. Ale to byl výjimečný stav. Normální stav je takový, že stát a různá společenství v něm žijí ve shodě, že stát jim garantuje bezpečí a svobodu a nezasahuje do jejich života. Ideální stav je pak takový, že stát aktivně přispívá k tomu, aby se jeho obyvatelé navzájem ctili. Ale upřímně, takový stát si v našem regionu moc neumím představit, je to spíše utopie.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.