Faktor Kalousek

Jak složitá je cesta ke splnění snu o vzniku bloku pravicových stran

Respekt - - Fokus Agenda - AndreA Procházková

Lidovci,TOP 09 a STAN mají kromě programových průniků společné i další věci. Všechny tyto strany jen těsně překročily pětiprocentní hranici nutnou ke vstupu do sněmovny a mají tři nejmenší kluby. Kvůli hubenému výsledku – ale nejen proto – zevnitř partají i od veřejnosti opakovaně zaznívá jasné přání: na české scéně je do budoucna nutné spojit síly. Sjednocení pravice ale nemusí jít tak snadno, jak si to jeho příznivci v čele s Miroslavem Kalouskem představují.

ODS nemá zájem

Prvním krokem k hlubší spolupráci mezi KDU-ČSL, STAN a TOP 09 má být práce ve sněmovně. Kvůli nízkému počtu poslanců budou partaje v některých otázkách jednat společně, zároveň by strany chtěly mít zastoupení napříč sněmovními výbory. „Naším plánem je navzájem se radit o zákonech a změnách, vyslechnout si klub, který se na dané téma specializuje a který nám nezávazně doporučí, jak by se mělo hlasovat,“vysvětluje strategii místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Strany chtějí ve sněmovně získat i post místopředsedy – ten by měla obsadit KDU-ČSL.

„Před volbami jsme se nedokázali integrovat. A voliči nás za to potrestali. Proto musíme začít co nejdříve spolupracovat,“dodává Pekarová Adamová. I když podmínku pravicové strany splňuje i ODS, podle jejího šéfa Petra Fialy není Kalouskova výzva na vytvoření pravicového bloku pro ODS zatím aktuálním tématem.

Dalším stupněm spolupráce má být podle TOP 09 společná kandidátka v budoucích volbách. Na tom však nepanuje stoprocentní shoda. Svou roli hraje nepříjemná minulost, kdy se domluvené úzké spolupráce se Starosty zřekla nejprve TOP 09, po ní letos i lidovci. Přesto by Starostové o příležitostné koalici v některých volbách uvažovali. Zároveň zdůrazňují, že integrace v jeden subjekt je chybou a že stejně jako TOP 09 nevidí dostatečný zájem ze strany lidovců. Nepřemýšlíme o integraci. Společná kandidátka by přicházela v úvahu v senátních volbách. V evropských volbách ne, v komunálních volbách je nutné se domluvit s místními organizacemi,“říká předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek možnost vytvoření jedné kandidátky označil za „špatný vtip“. TOP 09 a Starostům by jako kompromis nabídl možnost napsat se na kandidátky lidovců.

Možnost vytvoření bloku pravicových stran vznesl dosluhující předseda Miroslav Kalousek už na podzim 2016. Plán nevyšel, protože Kalousek kvůli své mi-

nulosti šéfa lidovců a již zmíněné pokažené sněmovní spolupráci se Starosty pro partaje představoval brzdu jakékoli spolupráce. Hned po volbách ale oznámil, že na šéfa TOP 09 znovu kandidovat nebude, protože nechce překážet případnému spojení v nadcházejících volbách. Stal se však předsedou poslaneckého klubu TOP 09 a od poslanců zaznívá, že se jeho přesunem na šéfa klubu personální neshody rozhodně nevyřešily. Nový předseda (TOP 09 jej bude volit v listopadu) může podle lidovců i Starostů další spolupráci napříč pravicí usnadnit, ale také zkomplikovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.